Η Σλοβακία ήταν μπροστά με 1-0 και ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει την πρόκρισή της στους «8» του Euro 2024, στο 95′ όμως ο εκπληκτικός Τζουντ Μπέλιγχαμ με ψαλιδάκι βρήκε δίχτυα για το 1-1 και έσωσε την Αγγλία, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Οι Άγγλοι ήταν πίσω στο σκορ μετά το γκολ του Σραντς στο 25ο λεπτό και στο δεύτερο ημιίχρονο πίεζαν πολύ και συνεχώς με στόχο την ισοφάριση. Τα λεπτά, όμως, περνούσαν με το 0-1 να παραμένει και όλα έδειχναν ότι τελικά θα έρθει ακόμη μία αποτυχία, ακόμη ένας αποκλεισμός.

Στο 95′ όμως, ένα λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού, τα δεδομένα άλλαξαν. Και ο λόγος που άλλαξαν είναι ο Μπέλιγχαμ, ο νεαρός άσος της Ρεάλ Μαδρίτης που έχει όλα όσα χρειάζονται για να γίνει ο καλύτερος παίκτης του κόσμου τα επόμενα χρόνια.

Βλέποντας τη μπάλα να πάει προς το μέρος του, ο Άγγλος άσος αποφάσισε να κάνει ψαλιδάκι και δικαιώθηκε αφού η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.