Έχοντας συνολικά 16/31 τρίποντα ο Ολυμπιακός επικράτησε του Περιστερίου με 83-72 στο ΣΕΦ στον πρώτο ημιτελικό των play off της Basket League και το Σάββατο (1/6) θα επιδιώξει να ξεμπερδέψει παίρνοντας νίκη και εκτός έδρας.

Οι Ερυθρόλευκοι ήθελαν να αφήσουν πίσω τους την απογοήτευση για την 3η θέση στο Final 4 της Euroleague αλλά δεν ήταν και τόσο εύστοχοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, μέχρι που ανέλαβε ο Κάνααν: 4/4 τρίποντα και το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν στο 22-18.

Οι φιλοξενούμενοι στέκονταν πολύ καλά και εκμεταλλευόμενοι κάποια προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων μείωσαν σε 26-24 στο 12′, αλλά η είσοδος του Μιλουτίνοφ βοήθησε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα που πήγε στο +9 (33-24) στο 15′, για να απαντήσει αυτή του Βασίλη Σπανούλη χάρη στους πόντους του Ράγκλαντ, παραμένοντας κοντά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (40-36).

Το παιχνίδι ήταν… ντέρμπι και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όπως δείχνει το 50-45 στο 25′, αλλά στη συνέχεια οι Κάνααν, Πίτερς και ΜακΚίσικ ανέβασαν ρυθμό και ο Ολυμπιακός άρχισε να ξεφεύγει, μπαίνοντας από το +13 (64-51) στην τελευταία περίοδο.

Εκεί, το Περιστέρι το πάλεψε όσο μπορούσε και είχε επαφή με το σκορ μέχρι και το 35′ (70-64), αμέσως μετά όμως οι Ερυθρόλευκοι με μπροστάρη τον Πίτερς έκαναν σερί 8-0 για το 78-64 και τελικά επικράτησαν με 83-72 και έκαναν το 1-0.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 40-36, 64-51, 83-72