Η ΑΕΚ αποφάσισε να λύσει τη συνεργασία της με τον Χουάν Πλάθα και να προσλάβει τον Ηλία Ζούρο για να τα πάει καλύτερα αλλά η εμφάνισή της στη Ρόδο ήταν η χειρότερη δυνατή, με αποτέλεσμα να γνωρίσει βαριά ήττα με 103-80 από τον Κολοσσό για τη 17η αγωνιστική της Basket League.

Με τον Νετζήπογλου να πετυχαίνει 5 πόντους στο ξεκίνημα του ματς η Ένωση προηγήθηκε με 7-6 αλλά ο Κολοσσός χάρη σε 6 πόντους του Μπράικοβιτς πέρασε μπροστά με 10-9 και στη συνέχεια άρχισε, σιγά-σιγά, να ανοίγει τη διαφορά, με τον Ουτόμι να κάνει το 15-11 με τρίποντο και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 27-19, με τους γηπεδούχους να έχουν 7 επιθετικά ριμπάουντ.

Οι Κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να αντιδράσουν με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και μείωσαν σε 29-24 αλλά οι Ροδίτες διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα, σκόραραν εύκολα από το «ζωγραφιστό» και με 9 συνεχόμενους πόντους του Γκάουντλοκ κατάφεραν νε ξεφύγουν με 42-32 και να κλείσουν τελικά το πρώτο ημίχρονο στο +15 (51-36).

Η ΑΕΚ έπρεπε να αντιδράσει με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ώστε να μπει ξανά στο παιχνίδι αλλά οι Μπράικοβιτς και Περάντες έδιναν λύσεις στους γηπεδούχους, για τους οποίους ο Γκάουντλοκ παρέμενε «ζεστός» έχοντας 4/5 τρίποντα. Έτσι, το σκορ έγινε 64-44, με τον Κολοσσό να ελέγχει πλήρως την κατάσταση και να φτάνει και στο +25 (80-55) στο 30′.

Τα πάντα είχαν κριθεί πλέον και στο τέταρτο δεκάλεπτο ο δικέφαλος αετός προσπάθησε να συμμαζέψει κάπως την κατάσταση, χωρίς όμως να τα καταφέρει… Η ομάδα του Ηλία Ζούρου βρέθηκε στο -26 (84-58) και στη συνέχεια στο -27 (97-70), για να ηττηθεί τελικά με 103-80.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 51-36, 80-55, 103-80