Ο Παναθηναϊκός ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ κόντρα στο Περιστέρι για τη 2η αγωνιστική της Basket League και η πρώτη ήττα έμοιαζε όλο και πιο πιθανή αλλά τελικά η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε μεγάλη ανατροπή από το -19 και πήρε τη νίκη με 66-64 χάρη σε φόλοου του Λεσόρ στα 7 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Το ματς άρχισε με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και η κατάσταση δεν βελτιώθηκε στην πρώτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 13-11. Το σκορ τα λέει όλα για το… θέαμα που πρόσφεραν οι δύο ομάδες στο πρώτο 10λεπτο, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να έχει 4/16 σουτ και αυτή του Αταμάν να μετράει 4/13.

Οι Πράσινοι, βασικά, δεν βελτιώθηκαν στη δεύτερη περίοδο, βελτιώθηκε όμως το Περιστέρι με όπλο την άμυνα. Οι γηπεδούχοι… δεν επέτρεπαν στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν και άρχισαν έτσι να χτίζουν μια διαφορά, η οποία έφτασε και στο +13 (31-18), για να… μειώσει ο Παναθηναϊκός στους 12 (36-24) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το παιχνίδι δεν πήγαινε καθόλου καλά για την ομάδα του Αταμάν και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου τα πράγματα έγιναν και χειρότερα, αφού το σκορ πήγε στο 45-26 στο 23′! Η ομάδα του Σπανούλη έδειχνε να ελέγχει πλήρως την κατάσταση αλλά η είσοδος του Καλαϊτζάκη άρχισε να αλλάζει τα δεδομένα, με τους Πράσινους να κάνουν επιμέρους σκορ 20-8 και να πλησιάζουν στο -6 (54-48) στο 28′. Το Περιστέρι, όμως, κατάφερε να αντιδράσει και μπήκε στο τελευταίο 10λεπτο έχοντας προβάδισμα 9 πόντων (55-46).

Με τον χρόνο να μειώνεται συνεχώς, ο Γκριγκόνις βγήκε μπροστά για τον Παναθηναϊκό, έδινε λύσεις στην επίθεση και με δικό του τρίποντο στο 35′ η διαφορά έπεσε στους 3 πόντους (57-54), αλλά ένα σερί 8-0 που έκαναν αμέσως μετά οι γηπεδούχοι είχε αποτέλεσμα να πάνε στο +8 (62-54) και να δείχνουν έτοιμοι να πάρουν τη νίκη. Τα πράγματα, όμως, δεν εξελίχθηκαν ακριβώς έτσι…

Ο Γκριγκόνις με καλάθι και φάουλ στο 1:28 ισοφάρισε 64-64 και ο Λεσόρ… εμφανίστηκε στα 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος για το 64-66 με φόλοου, δίνοντας τη νίκη στους Πράσινους αφού ο Ντάνγκουμπιτς αστόχησε σε τρίποντο για το Περιστέρι στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 36-24, 55-46, 64-66