Μετά το ταξίδι τους στη Μεσσηνία, όπου πραγματοποιήθηκε η πρώτη δοκιμασία του τελικού, η Χριστίνα Χριστοφή και ο Λευτέρης Ζαφειρόπουλος επιστρέφουν και πάλι στην κουζίνα του MasterChef.
Η πρώτη δοκιμασία είναι παρελθόν. Η βαθμολογία των τριών chef κριτών, για τα πιάτα που παρουσίασαν οι φιναλίστ, έχει σφραγιστεί.
![](/image/s320x/file/files/1/2024/06/masterchef1-1.jpg)
Απόψε, Τρίτη 11 Ιουνίου, θα σφραγιστεί ακόμα μια βαθμολογία, καθώς θα διαγωνιστούν στη δεύτερη και προτελευταία μαγειρική δοκιμασία του φετινού τελικού.
![](/image/s320x/file/files/1/2024/06/masterchef3-1.jpg)
Ο Λευτέρης και η Χριστίνα καλούνται να αντιμετωπίσουν το πιο δύσκολο τεστ δημιουργικότητας. Οι τρεις chef κριτές, Πάνος Ιωαννίδης, Σωτήρης Κοντιζάς και Λεωνίδας Κουτσόπουλος, ζητούν ένα δημιουργικό menu τεσσάρων σταδίων.