Τα αστέρια του ελληνικού βόλεϊ και πόλο έλαμψαν για 15η συνεχόμενη χρονιά στα αθλητικά κανάλια της Nova! Σε μία ειδικά αφιερωμένη εκπομπή που παρουσίασε ο Παντελής Λώλης στις εγκαταστάσεις της Nova στην Κάντζα το βράδυ Τετάρτης 11 Οκτωβρίου, βραβεύτηκαν οι καλύτεροι του ελληνικού πρωταθλήματος βόλεϊ και του ελληνικού πρωταθλήματος πόλο Ανδρών και Γυναικών για την σεζόν 2016-2017.
Αναλυτικά οι νικητές για τη σεζόν 2016-2017 έχουν ως εξής:
Έπαθλο Novasports Volleyball – Ανδρών
MVP: Μπόγιαν Γιορντάνοφ, Rookie: Χερνάντες Μεργκαρέχο, Καλύτερος ακραίος: Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς, Καλύτερος πασαδόρος: Κώστας Στιβαχτής Καλύτερος κεντρικός: Λούκας Ρανγκέλ, Καλύτερος διαγώνιος: Μπόγιαν Γιορντάνοφ, Καλύτερο λίμπερο: Γιώργος Στεφάνου
Έπαθλο Novasports Volleyball – Γυναικών
MVP: Τζίνα Λαμπρούση, Rookie: Κατερίνα Ζακχαίου, Καλύτερη ακραία: Γιάνα Φρανσίσκα Πολ, Καλύτερη πασαδόρος: Στέλλα Χριστοδούλου, Καλύτερη κεντρική: Τζίνα Λαμπρούση, Καλύτερη διαγώνια: Ευαγγελία Μερτέκη, Καλύτερη λίμπερο: Παναγιώτα Ρόγκα
Έπαθλο Novasports Water Polo – Ανδρών
MVP: Γιάννης Φουντούλης, Rookie: Δημήτρης Νικολαΐδης, Καλύτερος Φουνταριστός: Δημήτρης Νικολαΐδης, Καλύτερος Τερματοφύλακας: Θωμάς Γαβαλάς, Καλύτερος Αμυντικός: Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης, Καλύτερος Περιφερειακός: Γιάννης Φουντούλης
Έπαθλο Novasports Water Polo – Γυναικών
MVP: Αλεξάνδρα Ασημάκη, Rookie: Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη, Καλύτερη Φουνταριστή: Αλεξάνδρα Ασημάκη, Καλύτερη Τερματοφύλακας: Χρύσα Διαμαντοπούλου, Καλύτερη Αμυντικός: Ελένη Ελληνιάδη, Καλύτερη Περιφερειακή: Κωνσταντίνα Κουτέλη