Η Αθήνα κινείται στους ρυθμούς του καύσωνα Κλέων, όπως κι όλη η χώρα, με όσους έχουν παραμείνει στην πρωτεύουσα να ψάχνουν την ευκαιρία για μία ανάσα δροσιάς στις παραλίες, με αποτέλεσμα να ταλαιπωρούνται αρκετά λόγω κίνησης.
Στην Αθηνών – Κορίνθου υπάρχει μποτιλιάρισμα σχεδόν τριών χιλιομέτρων μετά τα διόδια με τους οδηγούς να πρέπει να οπλιστούν με αρκετή υπομονή μέχρι να απεγκλωβιστούν από αυτό το σημείο.
![](/image/s320x/file/files/1/2023/07/kinisi-10.jpg)
Γενικότερα, η Αθήνα δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερο πρόβλημα με την κίνηση σήμερα παρά μόνο οι παραλιακές περιοχές. Ο Πειραιάς είναι «δύσκολος» αυτές τις ώρες, όπως και η παραλιακή μέχρι τη Βούλα έχει σημεία που μπορεί κανείς να «κολλήσει».