«Από τις στιγμές που το επάγγελμα του Πυροσβέστη δεν το αλλάζεις με όλο το χρυσάφι του κόσμου, όταν κατορθώνεις να σώσεις μια ζωή και βλέπεις τόσα ευτυχισμένα πρόσωπα γύρω σου…», ήταν η εικόνα που μας μετέφεραν οι Πυροσβέστες της 7ης ΕΜΑΚ και των Κλιμακίων όλης της Εύβοιας που επιχείρησαν στη διάσωση του 28χρονου αγνοούμενου στο Μαντούδι. Του ανταποκριτή μας από το lamiareport.gr στη Στερεά Ελλάδα Στις 10 το πρωί της Δευτέρας (1/10) Πυροσβέστες της 7ης ΕΜΑΚ και το ελικόπτερο της Πυροσβεστικής, εντόπισαν σώο τον 28χρονο που είχε παρασυρθεί από χείμαρρο ξημερώματα της Κυριακής 30 Σεπτεμβρίου στο Μαντούδι Ευβοίας.
Το πρώτο πράγμα που ρώτησε τους πυροσβέστες ο 28χρονος ήταν αν ζει η κοπέλα του. Μόλις έμαθε κι αυτό το ευχάριστο νέο η χαρά του απλά δεν περιγράφεται. Ανάλογες στιγμές διαδραματίστηκαν και στην απέναντι όχθη του ποταμού που εντοπίστηκε ο 28χρονος από την κοπέλα του και τον πατέρα του, ο οποίος πίστευε ότι ο «Γιάννης του» θα τα καταφέρει. Γνωρίζοντας ότι είναι «σκληρό παιδί» πίστευε ότι μπορούσε να τα καταφέρει και με τα ορμητικά νερά και για να επιβιώσει βγαίνοντας σε κάποιο σημείο, όπως και έγινε.
Εν ζωή εντοπίστηκε και #διασώθηκε από πυροσβεστικές δυνάμεις, ο 27χρονος άνδρας που αγνοείτο από χθες 30/09/2018 στην περιοχή Μαντουδίου- Προκοπίου Ευβοίας. Οι έρευνες συνεχίζονται για τα άλλα δύο άτομα που αγνοούνται.
— Πυροσβεστικό Σώμα (@pyrosvestiki) October 1, 2018