Υλικά
Η εμπειρία υποδεικνύει πως οι περισσότεροι από μας προτιμάμε την μπίρα μας κρύα, στους 4-6 βαθμούς Κελσίου δηλαδή.
Μόνο που στις μέρες μας ολοένα και περισσότερες φορές μάς λένε πως η πρακτική είναι ολότελα λάθος! Ή τουλάχιστον πως δεν αντικατοπτρίζει όλη την αλήθεια.
Μικροζυθοποιίες από όλο τον κόσμο και σοβαροί connoisseurs του ζύθου επιμένουν πως καμιά μπίρα δεν πίνεται κατευθείαν από το ψυγείο. Αυτό γίνεται, εξηγούν, επειδή οι χαμηλές θερμοκρασίες έχουν την ικανότητα να σκοτώνουν τη γεύση και τη μυρωδιά και κάποιοι δεν το θέλουν αυτό για τα προϊόντα τους.
Η καλή μπίρα δεν τα φοβάται όμως αυτά, ίσα-ίσα που επιζητεί να αναδειχτούν τα αρώματα και η γεύση της. Κι από είδος σε είδος οι ιδανικές θερμοκρασίες ποικίλουν, ο γενικός κανόνας λέει όμως ότι όσο πιο σκούρα η μπίρα, τόσο πιο ζεστή οφείλει να σερβίρεται.
Αυτό ακριβώς τονίζει η Ένωση Ζυθοποιών Αμερικής, πως οι χαμηλές θερμοκρασίες επιβραδύνουν την εξάτμιση των αρωματικών συστατικών του ζύθου, πνίγοντάς τα μέσα στην μπίρα. Κάτι που αλλάζει δραματικά τη γεύση και τα αρώματά της.