Οι Ενετοί κατακτητές το ονόμασαν «Νάπολη της Ανατολής», ενώ οι περισσότεροι το γνωρίζουν ως την πρώτη πρωτεύουσα του ελληνικού κράτους το 1828, επί κυβερνήτου Ιωάννη Καποδίστρια. Το Ναύπλιο αποτελεί με σιγουριά μία από τις ομορφότερες πόλεις της Πελοποννήσου, αλλά και της Ελλάδας γενικότερα, με την κοντινή του απόσταση από την Αθήνα (περίπου 1,5 ώρα) να βάζει σε μόνιμο πειρασμό εξόρμησης. Γράφει η Νάντια Μασσαχού Ρομαντικοί περίπατοι στα σοκάκια της Παλίάς Πόλης, ποδηλατάδα στην παραλιακή οδό, βαρκάδα έως το Μπούρτζι, αλλά και ανάβαση στο φρούριο του Παλαμιδίου συνθέτουν όλο το παρασκήνιο της εκδρομής μας, όμως τι γίνεται με τη χαλάρωση; Ενόψει της αυριανής αργίας βρήκαμε 6 κουκλίστικα cafe ιδανικά για συζητήσεις συνοδεία καφέ ή τσαγιού, για lunch break με ολόφρεσκες τάρτες και γλυκά, για χορταστικά πρωινά ή -γιατί όχι- για ένα χαλαρό ποτό.
Σκαντζόχοιρος