Ο Jorge Lorenzo οδηγώντας με ακρίβεια χειρουργού διέσχισε την απόσταση από την 5η θέση της εκκίνησης ως την πρώτη, παίρνοντας την 4η νίκη της χρονιάς, στο Silverstone. Είναι επίσης η τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας αναβάτη της Yamaha που αυξάνει τη διαφορά του από το 2ο Stoner στους 25 βαθμούς.

O Lorenzo πέρασε μπροστά από το Stoner στον 11ο γύρο του αγώνα (20 γύροι διάρκεια) μετά από μια συγκλονιστική μονομαχία που διάρκεσε 5 συνεχόμενες στροφές, οπότε οι δύο αναβάτες αντάλλαξαν 2 φορές θέσεις.

Ο Jorge είχε λίγο μεγαλύτερα περιθώρια και τελικά κατάφερε να μείνει μπροστά και να ξεκολλήσει. Ήταν φανερό ότι ο Stoner δεν είχε την πρόσφυση, ειδικά στις αριστερές στροφές, για να μείνει μαζί του.

Από τη στιγμή εκείνη ο Ισπανός μπόρεσε να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας 3,31 δευτ. και να τερματίσει πρώτος χωρίς να αμφισβητηθεί περαιτέρω από τον Stoner, που στους τελευταίους γύρους αναγκάστηκε να παλέψει με νύχια και δόντια για να κρατήσει πίσω του τον επιτιθέμενο Pedrosa.

O Stoner ήταν ο μόνος εργοστασιακός αναβάτης που επέλεξε τη μαλακή γόμα μπροστά. Ήδη από τα μέσα του αγώνα ήταν φανερό ότι οδηγούσε στο όριο των ελαστικών του, καθώς αναγκαζόταν να σηκώνει πολύ νωρίς την Honda προκειμένου να έχει πρόσφυση βγαίνοντας από τις στροφές.

Κολλητά πίσω από τον Pedrosa ακολουθούσε ο Bautista ως 3 γύρους πριν το τέλος, οπότε ο ισπανός poleman αναγκάστηκε να υποχωρήσει λίγο, καθώς ο ρυθμός των δύο εργοστασιακών της Honda αποδείχτηκε πολύ γρήγορος για κείνον. Τερμάτισε 4ος, στο καλύτερο αποτέλεσμά του στα MotoGP.

Ο Ben Spies οδήγησε αρχικά τον αγώνα, πριν κάνει ένα μικρό λάθος και παραδώσει την πρωτοκαθεδρία στον Stoner. Στη συνέχεια ο Αμερικανός υποχώρησε σταδιακά και τερμάτισε 5ος.

Σε ήρωα του Silverstone πάντως αναδείχθηκε ο Cal Crutchlow, που δεν συμμετείχε στα Χρονομετρημένα Δοκιμαστικά του Σαββάτου λόγω τραυματισμού και αναγκάστηκε να ξεκινήσει τελευταίος τον αγώνα.

Η αξονική τομογραφία έδειξε κάταγμα και εξάρθρωση του αστραγάλου, όμως παρά τους πόνους ο Άγγλος οδήγησε με απίστευτα ψυχικά αποθέματα την Tech 3 Yamaha Μ1.

Πέρασε στον τελευταίο γύρο τον Nicky Hayden και τερμάτισε 6ος, κάτω από το αποθεωτικό χειροκρότημα των συμπατριωτών του θεατών.

Ο φετινός αγώνας ήταν ο πρώτος του Crutchlow στην πατρίδα του, καθώς πέρσι δεν είχε συμμετάσχει, έχοντας σπάσει την κλείδα του στα δοκιμαστικά πριν τον αγώνα.

Πίσω από τον Hayden πέρασαν τη γραμμή τερματισμού οι Stefan Bradl, Valentino Rossi και Hector Barbera. Ο Rossi ήταν ο μόνος εργοστασιακός αναβάτης που επέλεξε τη σκληρή γόμα των ελαστικών και για τον λόγο αυτό, στο πρώτο τρίτο του αγώνα η πρόσφυσή του ήταν μειωμένη και ήταν φανερό ότι πάλευε με τη μοτοσυκλέτα του.

Η μάχη των CRT ανέδειξε νικητή τον Αleix Espargaro, ο οποίος κατόρθωσε μόλις στον τελευταίο γύρο να περάσει τον συναθλητή του Randy de Puniet. Ο Danillo Petrucci έχασε πολύ χρόνο από μηχανικά προβλήματα, ενώ ο Pasini αναγκάστηκε να εγκαταλείψει.

Στη βαθμολογία προηγείται τώρα ο Lorenzo με 140 βαθμούς. Ακολουθούν οι Stoner με 115 βαθμούς και Pedrosa με 66.

Ο επόμενος, 7ος γύρος του πρωταθλήματος, θα διεξαχθεί στο Assen της Ολλανδίας, σε δύο εβδομάδες.

Αποτελέσματα

Θέση – Αναβάτης – Ομάδα – Μοτ/τα – Χρόνος – Διαφορά

01 – Jorge Lorenzo – Yamaha Factory Racing – Yamaha YZR M1 – 20 γύροι σε 41’16″429