Τρώγοντας ανοίγει η όρεξη λέει η λαϊκή παροιμία, στην προκειμένη περίπτωση, όμως εκείνο που θα σας ανοίξει την όρεξη είναι το μοναδικό μέρος, στο οποίο βρίσκονται τα εστιατόρια που θα δείτε. Μέρη που μπορείτε να απολαύσετε το φαγητό σας επιλέγοντας βουνό, θάλασσα ή… αέρα.
Πώς θα σας φαινόταν αν σας πρότεινε κάποιος να γευματίσετε πάνω σε ένα δέντρο, μέσα σε μια σπηλιά, σε ένα παλιό αεροπλάνο ή ακόμη και στην άκρη του γκρεμού;
Στην προκειμένη περίπτωση δεν χρειάζεται να ανησυχήσετε καθόλου για τις συνθήκες που θα απολαύσετε το φαγητό σας καθώς πρόκειται για εστιατόρια που έχουν φτιαχτεί με μοναδικό γούστο.
Κάτω από το νερό
Πάνω στο δέντρο
Αν προτιμάτε να περνάτε τις ημέρες των διακοπών σας σε εξωτικά μέρη τότε υπάρχει και δεύτερη επιλογή για εστιατόριο με θέα που κόβει την ανάσα. Το The Dining Pod Koh Kood βρίσκεται στην Ταϊλάνδη πάνω σε ένα δέντρο που έχει «προσαρμοσθεί» προκειμένου να τοποθετηθούν το τραπέζι και οι καρέκλες. Τα τυρκουάζ νερά που θα αντικρίζεται όση ώρα απολαμβάνετε το φαγητό σας συνθέτουν το μαγευτικό σκηνικό.
Κάτω από τον ήλιο
Αν ο δρόμος σας πάλι σας βγάλει μέχρι την Ολλανδία τότε θα ενθουσιαστείτε πραγματικά με το συγκεκριμένο ηλιόλουστο εστιατόριο. Το εστιατόριο De Kas αποτελεί έμπνευση ενός βραβευμένου σεφ που μετέτρεψε μια υπό διάλυση κατασκευή σε ένα όμορφο μέρος για να φάει κάποιος.
Μέσα στους πάγους
Πάνω στο βράχο
Τα θεμέλια του συγκεκριμένου εστιατορίου βρίσκονται πάνω στο σπίτι ενός ψαρά. Κάπως έτσι ξεκίνησαν όλα για το εστιατόριο The Rock το οποίο κατέληξε να βρίσκεται στη λίστα με τα καλύτερα μέρη στον κόσμο για να απολαύσει κανείς το ψάρι του. Το συγκεκριμένο εστιατόριο βρίσκεται στην Ζανζιβάρη και το μοναδικό μειονέκτημα του είναι ότι την περίοδο της παλίρροιας η προσέγγιση γίνεται μόνο με καραβάκι.
Μέσα σε ένα αεροπλάνο
Αν πάλι δεν σας αρέσει το φαγητό που σερβίρουν στα αεροπλάνα με το μενού και τον χώρο του συγκεκριμένου θα ενθουσιαστείτε. Πρόκειται για το The Airplane Restaurant το οποίο βρίσκεται στο Κολοράντο των ΗΠΑ μέσα σε ένα Boeing KC-97 tanker. Το αεροσκάφος χρησιμοποιούνταν στη δεκαετία του ’50 για τον ανεφοδιασμό άλλων αεροσκαφών. Σήμερα στον εσωτερικό του χώρο μπορούν να απολαύσουν το γεύμα τους 42 άτομα.
Στον αέρα
Το συγκεκριμένο εστιατόριο μπορείτε να το βρείτε σε πολλές πόλεις. Όχι δεν πρόκειται για αλυσίδα εστιατορίων αλλά για ένα και μοναδικό που όμως ταξιδεύει σε διαφορετικές περιοχές κατά καιρούς. Στην συγκεκριμένη περίπτωση το γεύμα σερβίρεται 200 μέτρα πάνω από τη γη και αν δεν έχετε υψοφοβία αποτελεί και μια μοναδική πρόταση για ένα ρομαντικό γεύμα.