Αν κοιτάξεις απλώς χαλαρά την μεγάλη εικόνα με τα σπιράλ μάλλον θα παρατηρήσεις τρία χρώματα, πράσινο, μπλε και ροζ. Αλλά δεν είναι όλα τα πράγματα όπως φαίνονται.
![](/image/s320x/file/files/1/2022/10/3484B29900000578-0-image-a-128_1464010045595.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/10/3484C1F900000578-3604894-image-a-131_1464011085673.jpg)
Στην πραγματικότητα οι μπλε και οι πράσινες ρίγες έχουν το ακριβώς ίδιο λαμπερό πράσινο χρώμα όπως φαίνεται στην πιο κοντινή εικόνα αλλά το μυαλό μπερδεύεται από τις μωβ γραμμές. Η οφθαλμαπάτη δημιουργήθηκε από τον Akiyoshi Kitaoka, έναν Ιάπωνα καθηγητή ψυχολογίας που παίζει με τα χρώματα και το μυαλό.
![](/image/s320x/file/files/1/2022/10/3484C22700000578-3604894-image-a-129_1464011069183.jpg)