Η μέση σφαίρα ταξιδεύει με την αστρονομική ταχύτητα των 762 μέτρων/δευτερόλεπτο από τη στιγμή που θα φύγει από την κάννη. Και αν το θέλετε και σε χιλιόμετρα/ώρα, μιλάμε για 2.735 χιλιόμετρα/ώρα! Πραγματικά τεράστιες ταχύτητες, ταχύτητες που δικαιολογούνται βέβαια από την ίδια τη φύση της σφαίρας και των δολοφονικών σκοπών που εξυπηρετεί. Μόνο που όπως μας λέει η φυσική, η σχετική αυτή ταχύτητα κίνησης λειτουργεί όταν ο άνθρωπος που κρατά το πιστόλι είναι ακίνητος. Αν ο «πιστολέρο» κινείται στην αντίθετη κατεύθυνση, τότε η σφαίρα θα συμπεριφερθεί τελείως διαφορετικά.
Κι αν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τη φυσική που ελλοχεύει πίσω από την αλήθεια που μοιάζει να αντιστρατεύεται τις αισθήσεις μας, κλικάρετε εδώ…