Τις προηγούμενες ημέρες δύο παίκτες της Ρίβερ Πλέιτ βρέθηκαν θετικοί σε χρήση απαγορευμένων ουσιών. Πρόκειται για τους Γκονσάλο Μαρτίνες και Καμίλο Μαγιάδα, των οποίων τα δείγματα βρέθηκαν «ύποπτα» σε αγώνες του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Έτσι, στον πρώτο αγώνα της αργεντίνικης ομάδας για τους «16» του θεσμού με αντίπαλο την Γκουαρανί στην Παραγουάη, ολόκληρη η αποστολή της υποβλήθηκε σε αντι-ντόπινγκ κοντρόλ, έπειτα από απόφαση της Ποδοσφαιρική Συνομοσπονδία Νοτίου Αμερικής (CONMEBOL). Οι «μιγιονάριος» έφυγαν από την Ασουνσιόν με τη νίκη (0-2) και μαζί ένα σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

«Μάτωσε» αμέσως τα δίχτυα ο Σκόκο

Σε αυτήν την αναμέτρηση έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Ρίβερ ο Νάτσο Σκόκο. Ο 32χρονος επιθετικός, που ήταν ο μεγάλος στόχος της ΑΕΚ αυτό το καλοκαίρι, βρήκε δίχτυα στο ντεμπούτο του, καθώς στο 37ο λεπτό άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ανοίγοντας το σκορ στην αναμέτρηση. Στο 63′ αντικαταστάθηκε από τον Μαρσέλο Λαρόντο, ο οποίος επίσης σκόραρε στο 88ο λεπτό του αγώνα.