Πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση, σε άμυνα και επίθεση, από την αρχή μέχρι και το τέλος του ματς, ο Ολυμπιακός συνέριψε με 93-60 την Άλμπα Βερολίνου εκτός έδρας στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Euroleague, πέτυχε την 6η συνεχόμενη νίκη και παραμένει στην κορυφή της κατάταξης.

Οι Σλούκας και Πίτερς απουσίαζαν αλλά αυτό δεν επηρέασε τους Πειραιώτες που άρχισαν καλά το ματς και προηγήθηκαν με 7-0 στο πρώτο τρίλεπτο, για να έρθει στη συνέχεια η αντίδραση των γηπεδούχων, η οποία με τρίποντο του Σμιθ μείωσαν σε 10-12. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν επηρεάστηκε και με τον Βεζένκοβ να σκοράρει αλλά και να δημιουργεί, δίνοντας την ασίστ στον Παπανικολάου για τρίποντο, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +15 (13-28).

Όλα πήγαιναν καλά, δηλαδή, για τον Ολυμπιακό που συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρέθηκε στο +20 (15-35) στο 14′, με την Άλμπα να προσπαθεί να αλλάξει τα δεδομένα και με συνεχόμενα τρίποντα να καταφέρνει να ρίξει τη διαφορά στους 10 πόντους (35-45) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το ζητούμενο για τους Πειραιώτες ήταν να μπουν δυνατά και στην τρίτη περίοδο για να… κόψουν τα πόδια των Γερμανών και το κατάφεραν. Με τον Φαλ να δίνει λύσεις αρχικά και τους Βεζένκοβ και Γουόκαπ να αναλαμβάνουν στη συνέχεια εκτελώντας με τρίποντα, η ομάδα του Μπαρτζώκα πήγε στο +17 (41-58) στο 25′ και με τους Παπανικολάου και Κάνααν να δεσπόζουν στην άμυνα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και αύξησε κι άλλο τη διαφορά, μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο από το +28 (45-73).

Τυπική διαδικασία, επομένως, η τελευταία περίοδος του παιχνιδιού, με τον Ολυμπιακό να κάνει ό,τι θέλει και να φτάνει και στο +37 (49-86) στο 34′, για να επικρατήσει τελικά με +33 (60-93).

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 35-45, 45-73, 60-93