Η ΑΕΚ δεν είχε αρχίσει καλά τις υποχρεώσεις της στο φετινό Basketball Champions League αφού είχε γνωρίσει την ήττα από την Καρσίγιακα, αλλά στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής με αντίπαλο εκτός έδρας τη Ρέτζιο Εμίλια, η οποία προερχόταν από νίκη στην έδρα της Βόννης, επικράτησε με 84-73 και ελπίζει σε καλύτερη συνέχεια από εδώ και πέρα.

Η Ένωση είχε για στήριγμα τον Μίτσελ στην πρώτη περίοδο, διάστημα στο οποίο πέτυχε τους 8 από τους 18 πόντους της ομάδας του (19-18 το σκορ), για να ακολουθήσει η είσοδος του Μάντσεν, ο οποίος επίσης έδωσε πολλές λύσεις. Οι κιτρινόμαυροι έκαναν σερί 9-0 στο 29-29 αποκτώντας μια καλή διαφορά και στη συνέχεια κατάφεραν να την αυξήσουν χάρη και στον ΜακΓκριφ, κάνοντας επιμέρους σκορ 22-7 στο τελευταίο 4επτο της δεύτερης περιόδου, για να ολοκληρωθεί έτσι το ημίχρονο με το γκολ στο 36-51.

Οι Ιταλοί προσπάθησαν να αντεπιτεθούν με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου και μείωσαν στους 10 αλλά στη συνέχεια η ΑΕΚ ήλεγξε ξανά την κατάσταση και πήγε στο +19 (48-67) χάρη στους ΜακΓκριφ, Κόνιαρη και Στρέλνιεκς, με τη Ρέτζιο Εμίλια να προσπαθεί στην τελευταία περίοδο να ρίξει τη διαφορά και να το καταφέρνει ως ένα βαθμό, αφού ο δικέφαλος αετός επικράτησε τελικά με +11 (73-84).

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-51, 48-67, 73-84