Η Λάρισα υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό, για την 8η αγωνιστική της Basket League, σε ένα παιχνίδι που είχε ενδιαφέρον μόνο για ένα λόγο: Πόσο θα άντεχαν οι Θεσσαλοί απέναντι στους ερυθρόλευκους; Η απάντηση, τελικά, ήταν «ένα ημίχρονο», αφού στην 3η περίοδο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξέσπασε, εκτόξευσε τη διαφορά στο +24 και τελικά επικράτησε με +31 (70-101). Επτά νίκες και μία ήττα έχουν οι Πειραιώτες, μία νίκη και επτά ήττες οι Λαρισαίοι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 9-5 στο 5′ και 15-10 στο 8′, αλλά κάπου εκεί οι Βεζένκοβ και Πρίντεζης άρχισαν να δίνουν λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να κλείσει με τους φιλοξενούμενους στο +5 (18-23).

Ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα και στο ξεκίνημα του β’ 10λεπτου βελτιώθηκε στην άμυνα, με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 21-30 στο 14′. Η Λάρισα, όμως, αντέδρασε και μπροστάρη τον Χάτσον κατάφερε να πλησιάσει στο -2 (28-30) και στο τέλος του ημιχρόνου ήταν στο -7 (35-42). Καλά πήγαινε, δηλαδή, το παιχνίδι για αυτούς.

Ο Γιώργος Πρίντεζης

Καθάρισε στην γ’ περίοδο

Το τρίτο 10λεπτο, όμως, δεν πήγε καθόλου καλά… Οι ερυθρόλευκοι είχαν πολύ μεγαλύτερη διάθεση στην άμυνα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ανεβάζουν συνεχώς τη διαφορά, με το σκορ να γίνεται 39-57 στο 33′ και 48-74 στο 29′, πριν το 53-77 στο τέλος της περιόδου.

Τα τελευταία 10 λεπτά, επομένως, ήταν τυπική διαδικασία, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει την ευστοχία του στα τρίποντα (17/32 συνολικά) και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με τη διαφορά στο +31 (70-101).

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-42, 53-77, 70-101