Τα άσχημα αποτελέσματα στη Euroleague, με πιο πρόσφατο την εντός έδρας ήττα από την Ούνικς Καζάν πριν λίγα 24ωρα, έκαναν βαρύ το κλίμα στον Παναθηναϊκό, ο οποίος ήθελε κάπου να ξεσπάσει. Και τελικά αυτή που πλήρωσε τα νεύρα των πράσινων ήταν η ΑΕΚ, η οποία δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την ήττα με 100-75, σε ένα παιχνίδι που ουσιαστικά κρίθηκε από νωρίς.

Ο αγώνας άρχισε με την Ένωση να έχει 4/4 τρίποντα και να προηγείται με 12-4, αλλά οι πράσινοι αντέδρασαν μετά το τάιμ άουτ του Δημήτρη Πρίφτη και με σερί 9-0 πέρασαν μπροστά με 13-12. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν καλοί ως το τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία έκλεισε με το σκορ στο 25-18, για να συνεχίσουν ακόμη καλύτερα στη δεύτερη.

Με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +15 (44-29) και σε αυτό το επίπεδο παρέμεινε η διαφορά ως το τέλος του ημιχρόνου (54-40), με τους Σαντ-Ρος και Πέρι να είναι οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Πρίφτη.

Φάση από τον αγώνα Παναθηναϊκός - ΑΕΚ

Πήρε μπροστά κι ο Παπαπέτρου, ανέβηκε κι άλλο η διαφορά

Η ΑΕΚ έπρεπε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο για να παραμείνει στο παιχνίδι αλλά το γεγονός ότι στο 25′ η διαφορά ήταν στο +23 (70-47) για τους πράσινους τα λέει όλα για το πώς εξελισσόταν το παιχνίδι, με τον Παπαπέτρου να «πυροβολεί» κι αυτός από τη γραμμή του τριπόντου, φέρνοντας το τριφύλλι στο +26 (79-53) στο 30′.

Το τελευταίο 10λεπτο, επομένως, ήταν καθαρά τυπική διαδικασία, με τον Παναθηναϊκό να κυνηγάει την 100άρα και να την πιάνει, απέναντι σε μια Ένωση που δεν μπόρεσε ποτέ να αντιδράσει και να μειώσει τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 54-40, 79-53, 100-75