Ιδανική επιστροφή στη Basket League, έπειτα από απουσία δύο ετών, για τον Ολυμπιακό, ο οποίος νίκησε με 103-78 την ΑΕΚ.

Οι ερυθρόλευκοι είναι και πάλι στην 1η κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ και το ξεκίνημά τους ήταν τέλειο, αφού ένα 12λεπτο αρκούσε για να ξεφύγουν από την Ένωση και να πετύχουν μεγάλο σκορ στην πρεμιέρα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε καλά στον αγώνα και προηγήθηκε με 15-7 στο 5′, αλλά η Ένωση βρήκε λύσεις και κατάφερε να περάσει και μπροστά (19-21), για να κλείσει η πρώτη περίοδος με τους Πειραιώτες στο +2 (23-21). Το παιχνίδι, όμως, παρέμενε ντέρμπι και στο β’ δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να πάει στο +4 (26-30) στο 14′.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 39-34 στο 18′, με το ημίχρονο να κλείνει με το σκορ στο 44-43.

Ο Κώστας Παπανικολάου

Ξέσπασμα από το τέλος της τρίτης περιόδου

Οι κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν καλά και στο γ’ δεκάλεπτο, έχοντας μάλιστα το προβάδισμα μέχρι το 23′ (51-53), αλλά οι ερυθρόλευκοι το έκαναν 59-53 με σερί 8-0 και κάπου εκεί η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει.

Με πολύ καλή άμυνα και σωστές επιθέσεις, ο Ολυμπιακός πήγε στο +8 (72-64) στο 30′ και στο τελευταίο 10λεπτο μετέτρεψε τον αγώνα σε πάρτι, επικρατώντας τελικά με +25 (103-78)!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 44-43, 72-64, 103-78