Την ευκαιρία να αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα για την κατάληψη της 6ης και τελευταίας ευρωπαϊκής θέσης έχασε η Ατλέτικο Μαδρίτης, που ήρθε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της Μπέτις!

Οι «ροχιμπλάνκος» προηγήθηκαν στο 63’ με το τέρμα του Κόκε και εκεί που όλα έδειχναν ότι θα έφευγαν με το διπλό από την Ανδαλουσία, ήρθε το… ξέσπασμα των γηπεδούχων να ανατρέψει τα δεδομένα.

Αρχικά ο Ποσουέλο στο 86’ και στη συνέχεια ο Περέιρα στο 88’ έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους, οι οποίοι ωστόσο προδόθηκαν στην τελευταία φάση του αγώνα! Ο Φαλκάο δεν άφησε την ευκαιρία να περάσει ανεκμετάλλευτη και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έγραψε το τελικό 2-2!

Με το βαθμό αυτό, οι Μαδριλένοι παρέμειναν στην 6η θέση, έχοντας ένα βαθμό περισσότερο από την Μπιλμπάο, η οποία νωρίτερα ηττήθηκε με 2-0 από τη Σαραγόσα.

Το πρόγραμμα της 36ης αγωνιστικής

Σάββατο 28/04

Χετάφε-Μαγιόρκα 1-3
(90’+2’ Αλέξις – 30’ Κασαντεσούς, 68’ Αλφάρο, 78’ Εμέντ)

Λεβάντε-Γρανάδα 3-1
(46’ Κονέ, 74’ Τόρες, 84’ Βάλντο – 67’ Ιγκαλό)

(27’ Καμάτσο)

Μπέτις-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-2 (86′ Κοσουέλο, 88′ Περέιρα/ 63′ Κόκε, 90+4′ Φαλκάο)

Ράγιο Βαγιεκάνο-Μπαρτσελόνα (22:30)