Δεν φαίνεται να πτοούν τον Ολυμπιακό οι σημαντικές απουσίες που αντιμετωπίζει λόγω τραυματισμών. Οι «ερυθρόλευκοι», που παρατάχθηκαν χωρίς τους Σπανούλη, Παπαδόπουλο, Μάντζαρη και Κατσίβελης, δεν δυσκολεύτηκαν στην Καβάλα κόντρα στην τοπική ομάδα της οποίας και επιβλήθηκαν με 83-62, για την 12η αγωνιστική της Α1. Η ομάδα του Ίβκοβιτς συνέχισε να ανεβάζει ρυθμούς και να παρουσιάζεται βελτιωμένη ενόψει του Τοπ 16 της Ευρωλίγκας παρά τις ελλείψεις.

Κορυφαίος ο Χάινς για τους Πειραιώτες. Σε όλους τους παίκτες του έδωσε χρόνο συμμετοχής ο «Ντούντα» που είχε την ευκαιρία να πειραματιστεί στο παρκέ. Όλοι τους μάλιστα σκόραραν. Ο Σίμτσακ ξεχώρισε για τους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 21 βαθμούς.

Το ματς

Δυνατή κοντά στη ρακέτα και κυρίως στο επιθετικό ριμπάουντ εμφανίστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο η Καβάλα. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη πήραν δεύτερες ευκαιρίες και κοντράρισαν τον Ολυμπιακό που έδειχνε να δυσκολεύεται στο σκοράρισμα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να συμβαδίζουν στο σκορ με τους «ερυθρόλευκους» παρότι ήταν εξαιρετικά άστοχοι από τα 6,75μ. έχοντας 0/5 τρίποντα στην πρώτη περίοδο (13-14).

Η Καβάλα πήρε ξανά το πάνω χέρι με γκολ φάουλ του Τέιλορ (16-14) όμως η χαρά της δεν κράτησε πολύ. Οι παίκτες του «Ντούντα» εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι και καλύτεροι στην άμυνα, επέβαλαν τον ρυθμό τους και αρχικά έτρεξαν σερί 8-0 για το 16-22. Δεν σταμάτησαν εκεί όμως, με επιμέρους 13-3 έστειλαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, ενώ ο Χάινς –ο οποίος ήταν από τους καλύτερους παίκτες των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο- έδωσε στην ομάδα του το μέγιστο προβάδισμα στην εκπνοή του πρώτου μέρους, διαμορφώνοντας το 26-40.

Το καλό πρόσωπο που έδειξε στο παρκέ εξακολούθησε να δείχνει και στο ξεκίνημα του β’ μέρους ο Ολυμπιακός. Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων ολοένα και αύξανε φτάνοντας στα μισά του δεκαλέπτου στο +20 με τρίποντο του Άντιτς (34-54). Η Καβάλα δεν παρέδωσε τα όπλα και προσπάθησε να αντισταθεί καταφέρνοντας με πρωταγωνιστή τον Σίμτσακ να μειώσει στους 16 (41-57), όμως οι «ερυθρόλευκοι» φορτσάρισαν και πάλι φτάνοντας στο +20 (45-65) και σφραγίζοντας επί της ουσίας τη νίκη τους.

Δεν άλλαξε κάτι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Πειραιώτες κράτησαν το πλεονέκτημα τους, ο Ίβκοβιτς είχε την ευκαιρία να πειραματιστεί. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +21 (55-76) για να «κλειδώσει» τελικά στο +19 (63-82) με τρίποντο του Πρίντεζη.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 26-40, 45-65, 63-82

Καβάλα (Δημήτρης Πρίφτης): Πάσαλιτς, Γκάρισον 1, Αγγελόπουλος 7 (1), Τέιλορ 8 (1), Στεφανίδης 4, Γκέλιος, Καραθανάσης 2, Γεωργάκης 8, Κοστόφ 6 (2), Καραποστόλου 2, Σίμτσακ 17 (6 ριμπάουντ), Ο’Μπράιαντ 8.

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς 15, Λούκας 8, Άντιτς 5 (1), Χάουαρντ 1, Κέσελ 8 (2), Πελεκάνος 4, Γκετσεβίτσιους 10 (2), Γλυνιαδάκης 8, Πρίντεζης 11 (2), Παπανικολάου 5 (1), Σλούκας 7 (1)

Πηγή: sport-fm