Ο Ακίν Ακινγκμπάλα έχει τα… πρωτεία στην καρδιά του Ντούσαν Ίβκοβιτς για τη θέση του σέντερ και το sday.gr τον παρουσιάζει, επιχειρώντας σύγκριση με τα «πεντάρια» του Ολυμπιακού.

Οι σταθμοί της καριέρας του

Από το κολέγιο του Κλέμσον (2002-2006), στη θυγατρική ομάδα των Λος Άντζελες Λέικερς (Λος Άντζελες Ντι Φέντερς -2006-2007-), στη λετονική Βένστπιλς (2007-2008) και τη ρωσική Σουργκούτ στις αρχές της σεζόν 2008-2009.

Ο 28χρονος Νιγηριανός σέντερ (2.09 μ., 25/03/1983) αγωνίζεται από τον Δεκέμβριο του 2008 στη Νανσί, την οποία και βοήθησε να ανέβει επίπεδο και μαζί να βελτιωθεί και αυτός σαν παίκτης, κατακτώντας το γαλλικό πρωτάθλημα το 2011, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τη φετινή Ευρωλίγκα, όπου και αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό στη φάση των ομίλων, χωρίς ωστόσο να προκριθεί.

Διακρίσεις

Έπαιξε στο λετονικό και στο ολ σταρ γκέιμ της βαλτικής λίγκας το 2008. Μάλιστα βγήκε και MVP στο πρώτο, ενώ είναι μέλος της εθνικής Νιγηρίας, με την οποία αγωνίστηκε στο αφρικανικό πρωτάθλημα το 2009. Το 2011 κατέκτησε το γαλλικό πρωτάθλημα με τη Νανσί.

Τα φετινά στατιστικά του στην Ευρωλίγκα

Ο Ακινγκμπάλα έχει σημειώσει σημαντική πρόοδο τα τελευταία χρόνια και φέτος στην Ευρωλίγκα σε 8 αγώνες και 29:38 λεπτά συμμετοχής έχει 12 πόντους, 6.9 ριμπάουντ, 1.3 κλεψίματα, 0.5 ασίστ, 57.7% στα δίποντα και 43.8% στις βολές, 2 λάθη, 4.5 κερδισμένα φάουλ, 1.9 φάουλ, 1 μπλοκ ανά αγώνα και 15.9 στο σύστημα αξιολόγησης ranking.

Μάλιστα είναι 5ος στα ριμπάουντ, 28ος στο σκοράρισμα, 14ος στο σύστημα αξιολόγησης, 9ος στα μπλοκ, 9ος στα κερδισμένα φάουλ και 21ος στα κλεψίματα στο σύνολο των παικτών της Ευρωλίγκας.

Τα χαρακτηριστικά του

Με βάση τα στατιστικά του, ο Ακινγκμπάλα έχει την ικανότητα να κερδίζει φάουλ από τους αντίπαλους ψηλούς, ενώ δεν… φθείρεται αυτός με φάουλ. Ωστόσο, δεν αξιοποιεί το μπόνους των βολών κάτι που θυμίζει λίγο Σοφοκλή Σχορτσανίτη. Έχει μεγάλη έφεση στα ριμπάουντ λόγω και των αθλητικών προσόντων που έχει. Άλλωστε οι Αφρικανοί φημίζονται για αυτό.

Σκοράρει κατά ριπάς με αφοπλιστική ευστοχία στα δίποντα, τα οποία επιχειρεί κυρίως κάτω από τη ρακέτα, καθώς στο μακρινό σουτ δεν είναι ιδιαίτερα καλός, ενώ παρουσιάζει καλά στοιχεία και στο αμυντικό κομμάτι, έχοντας την ικανότητα να κλέψει μπάλες. Επίσης, ξέρει από… πικ εν ρολ, κάτι που μπορεί να σημαίνει άψογη συνεργασία με τον Βασίλη Σπανούλη εφόσον αποκτηθεί.

Η στατιστική σύγκριση με τους υπάρχοντες σέντερ του Ολυμπιακού

Ξεπερνάει σε… όλα τον Κάιλ Χάινς πλην του ποσοστού ευστοχίας στις βολές (54.2%), των ασίστ (1 ανά αγώνα), των λαθών (1.8) και των μπλοκ (1.10).

Ξεπερνάει σε… όλα τον Λάζαρο Παπαδόπουλο πλην των ασίστ (3.1) κατά μέσο όρο και των λαθών (1.6).

Ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης τον ξεπερνάει μόνο στα ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα (66.7%) και στις βολές (100%) και έχει και λιγότερα λάθη (1.8), αλλά έχει πολύ λιγότερες προσπάθειες και μικρότερο ρόλο και χρόνο συμμετοχής.

Δεν… μπόρεσε με Ολυμπιακό

Ο χειρότερός του αγώνας φέτος στη διοργάνωση (σύμπτωση;) ήταν αυτός με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Φαίνεται πως ο Ντούσαν Ίβκοβιτς βρήκε τις αδυναμίες του και κατάφερε να τον σταματήσει, κάτι που μπορεί να σημαίνει ότι τον έχει… καιρό στο μάτι.

Είχε μόλις 5 πόντους με 2/7 δίποντα, 1/6 βολές, 3 ριμπάουντ (1 επιθετικό-2 αμυντικά), 2 κλεψίματα, 2 λάθη, 1 τάπα, 5 κερδισμένα φάουλ και μόλις 1 βαθμό στο σύστημα αξιολόγησης ranking σε 24:35 λεπτά συμμετοχής, σε μια αναμέτρηση που είχε λάμψει ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης, ο οποίος είχε κάνει το καλύτερό του παιχνίδι για φέτος χωρίς ωστόσο να έχει συνέχεια. Και ο Λάζαρος Παπαδόπουλος, όμως, είχε πραγματοποιήσει σπουδαία εμφάνιση κόντρα στους Γάλλους. Στον δεύτερο αγώνα στο Νανσί ο Ακινγκμπάλα δεν είχε αγωνιστεί λόγω τραυματισμού.

Το καλύτερό του παιχνίδι ήταν αυτό με την Κάχα Λαμποράλ για την τέταρτη αγωνιστική στη Γαλλία, όταν και οδήγησε την ομάδα του σε νίκη επί των Βάσκων με 90-85. Είχε 26 πόντους με 11/16 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ (1 αμυντικό-6 επιθετικά), 2 λάθη, 5 κερδισμένα φάουλ και 30 στο σύστημα αξιολόγησης ranking σε 38:27 λεπτά συμμετοχής, ενώ είχε κάνει ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση σε πόντους, ranking και λεπτά συμμετοχής (38).

Στη Γαλλία

Η Νανσί βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα στο γαλλικό πρωτάθλημα με 20 βαθμούς, συγκατοικώντας με Σαλόν Σαονέ και Γκραβελίν. Ο Ακινγκμπάλα έχει 12.9 πόντους, 8.1 ριμπάουντ με 64.2% στα δίποντα και 56.9% στις βολές σε 12 αγώνες και 30.7 λεπτά συμμετοχής, συγκεντρώνοντας 17.1 στο σύστημα αξιολόγησης ranking.

Συνολικά στην καριέρα του στο γαλλικό πρωτάθλημα στην κανονική περίοδο με τη Νανσί από το 2008 έχει 10.4 πόντους, 57.7% στα δίποντα, 55.3% στις βολές, 7.4 ριμπάουντ, 14 στο σύστημα αξιολόγησης ranking σε 88 παιχνίδια και 25 λεπτά συμμετοχής ανά αγώνα.