Δικαίωμα στα όνειρα έχουν όλοι και στον Πανιώνιο συνεχίζουν να ονειρεύονται. Μπορεί η λέξη πρωτάθλημα να είναι απαγορευμένη, αλλά από την στιγμή που οι «κυανέρυθροι» έχουν ακόμα μαθηματικές ελπίδες για το πρωτάθλημα θα το παλέψουν μέχρι τέλος. Η ομάδα του Μιλόγεβιτς ξεπέρασε και το εμπόδιο του Ατρόμητου με 2-1 και συνεχίζει να είναι μόνος δεύτερος στην βαθμολογία.

Πως ξεκίνησαν

Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς είχε να αντιμετωπίσει την απουσία του Ταξιάρχη Φούντα ο οποίος ήταν τραυματίας, αλλά και αυτή του τιμωρημένου Οικονόμου με τον Γκιοατά να συνεχίζει στο κέντρο της άμυνας με παρτενέρ τον Ρισβάνη αυτή την φορά. Οι «κυανέρυθροι» σε διάταξη 4-2-3-1 ξεκίνησαν με τον Γιαννιώτη στο τέρμα και αμυντική τετράδα από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Βλάχο, Ρισβάνη, Γκιοατά και Τασουλή. Κόρμπος και Σιώπης ήταν τα δύο αμυντικά χαφ. Μπεν (δεξιά), Μασούντ (ελεύθερο ρόλο) και Μασούρας (αριστερά) αποτελούσαν την τριάδα πίσω από τον μοναδικό πρωοθημένο Γεσίλ. Ο Ρικάρντο Σα Πίντο από την πλευρά του αποφάσισε να κάνει ροτέισον αφήνοντας εκτός ενδεκάδας τους Κατράνη, Τόνσο, Ζησόπουλο, Πλατέλλα. Ο Ατρόμητος κατέβηκε επίσης με σύστημα 4-2-3-1 και τον Γκορμπούνοφ κάτω από τα γκολπόστ. Την αμυντική τετράδα αποτελούσαν οι Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης και Παντελιάδης. Μπάκα και Μανιάτης ήταν τα δύο αμυντικά χαφ ενώ οι Ντιγκινί (αριστερά), Ούμπιδες (επιτελικός), Κυριακίδης (δεξιά) ήταν οι τρεις πίσω από τον Λε Ταλέκ. Ένα από τα όπλα του Πανιωνίου την φετινή σεζόν είναι το δυνατό ξεκίνημα στους αγώνες. Αυτή την φορά όμως φάνηκε πως η διακοπή τον επηρέασε αφού οι Περιστεριώτες δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να γίνουν απειλητικοί. Έτσι το πρώτο εικοσάλεπτο πέρασε χωρίς κάτι το αξιόλογο με τις ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη. Από το 20′ και μετά ο Πανιώνιος ανέβασε στροφές και ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού και με τον Γεσίλ έγινε επικίνδυνος. Αρχικά στο 19′ ο φορ των «κυανέρυθρων» έστειλε το πρώτο μήνυμα με το σουτ του να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι του Γκορμπούνοφ, ενώ έξι λεπτά αργότερα μετά από νέα μπαλιά του Μασούντ ο Γερμανός επιθετικός δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ α τετ τον πορτιέρο του Ατρόμητου.

Μασούρας ο λυτρωτής

Ο Μασούρας αναδεικνύεται φέτος στον άνθρωπο των μεγάλων γκολ και για άλλη μια φορά ήταν αυτός που έδωσε την λύση για τον Ιστορικό κι ένα λεπτό μετά την ευκαιρία του Γεσίλ ο νεαρός εξτρέμ σε μια φάση διαρκείας με εντυπωσιακό γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ατρόμητου δίνοντας το έναυσμα για πανηγυρισμούς στις εξέδρες του γηπέδου της Νέας Σμύρνης. Οι Νεοσμυρνιώτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου να αντιδράσουν αλλά με εξαίρεση την κεφαλιά του Λε Ταλέκ στο 43′ την οποία έδιωξε εντυπωσιακά ο Γιαννιώτης δεν έκαναν αισθητή την παρουσία τους. Στην επανάληψη ο Πανιώνιος μπήκε με στόχο να πετύχει άλλο ένα γκολ και να τελειώσει την υπόθεση-νίκη και στο 52′ το κατάφερε. Ο Μασούντ με υπέροχη μπαλιά έβγαλε τον Μπεν στην πλάτη της άμυνας του Ατρόμητου ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Γκορμπούνοφ για το 2-0. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν διαχείριση του υπέρ τους σκορ χωρίς να σταματήσουν να είναι επικίνδυνοι με τον Γεσίλ στο 60′ να αστοχεί σε νέο τετ α τετ. Και αφού ο Γεσίλ δεν τελείωσε το ματς, ο Ατρόμητος από το πουθενά μπήκε ξανά στο ματς όταν στο 66′ ο Ντιγκινί με ωραίο δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη. Από εκείνο το σημείο το ματς απέκτησε την δικίά του ομορφιά, αφού πλέον η ομάδα του Σα Πίντο διεκδικούσε με αξιώσεις την ισοφάριση ενώ και οι γηπεδούχοι έψαχναν ένα τρίτο γκολ για να τελειώσουν την υπόθεση-νίκη. Στο 71′ ο Τόνσο δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Γιαννιώτη, ενώ στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Γκορμπούνοφ να κατεβάσει ρολά στο σουτ του Σιώπη. Το ματς είχε ανοίξει, ο Ατρόμητος άρχισε να το πιστεύει ακόμα περισσότερο και παραλίγο στο 80′ ο Λε Ταλέκ να παγώσει τη Νέα Σμύρνη. Η απάντηση του Πανιωνίου ήρθε με τον Μασούντ στο 85′ ο οποίος πήγε να κρεμάσει τον Γκορμπούνοφ από την σέντρα περίπου με τον πορτιέρο των Περιστεριωτών να κάνει άλλη μία εντυπωσιακή επέμβαση. Το

Ενδεκάδες

Πανιώνιος (Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος, Γκιοτά, Ρισβάνης, Τασουλής, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας (75′ Σαββίδης), Μασούντ, Μπεν (83′ Ταπόκο), Γεσίλ (67′ Λάμπρου) Ατρόμητος (Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης (67′ Πλατέλλας), Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Παντελιάδης, Μπάκα (59′ Τόνσο), Μανιάτης (84′ Ντάουντα), Κυριακίδης, Ούμπιδες, Ντιγκινί, Λε Ταλέκ MVP: Ο Μασούντ. Μιλάμε για έναν παίκτη που κάνει την διαφορά και το απέδειξε και κόντρα στον Ατρόμητο. Ο Ιρανός μεσοεπιθετικός ήταν όλα τα λεφτά για τον Πανιώνιο. Με το μεστό του παιχνίδι και με τις τρομερές του πάσες διέλυσε την άμυνα των Περιστεριωτών, ενώ από τα πόδια του έφυγε η καταπληκτική μπαλιά για το γκολ του Μπεν. Πηγή: gazzetta.gr