Όρθια από ακόμα μία δύσκολη έδρα έμεινε η Κέρκυρα του Μιχάλη Γρηγορίου, καθώς πήρε βαθμό (1-1) κόντρα στην ΑΕΛ στη Λάρισα, σε ένα σκορ που διαμορφώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς. Σε ένα παιχνίδι που οι πραγματικές ευκαιρίες μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού, οι «Φαίακες» όχι μόνο πήραν τον βαθμό, αλλά κράτησαν την ομάδα του Σάκη Τσιώλη χαμηλά στη βαθμολογία, διατηρώντας και την απόσταση των δύο βαθμών. Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και από την άλλη οι Θεσσαλοί δεν είχαν ούτε μία κλασική ευκαιρία, το σκορ άνοιξε στο 80′ για την ΑΕΛ με γκολ του Ναζλίδη (ενδεχομένως να είναι και αυτογκόλ του Γκόμες με την πορεία που παίρνει η μπάλα), δείχνοντας ότι ακόμα και σε μια κακή μέρα μπορεί να πάρει τη νίκη. Ωστόσο, η Κέρκυρα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νίκιτς από εκτέλεση κόρνερ πήδηξε εντελώς αμαρκάριστος για την κεφαλιά, νικώντας τον Ξενοδόχοφ και διαμόρφωσε το τελικό 1-1, παίρνοντας τον βαθμό που βάσει εικόνας τον άξιζε.

Το ματς

Η ΑΕΛ ήταν αυτή που «καιγόταν» για την εντός έδρας νίκη κόντρα στην Κέρκυρα, αλλά στο ποδόσφαιρο δεν φτάνει να υπάρχει μόνο η θέληση, αλλά πρέπει να υπάρχει και ο τρόπος, στοιχείο το οποίο οι Θεσσαλοί δεν είχαν στο παιχνίδι τους για ακόμα ένα ματς, που αποτέλεσε συνέχεια των προηγούμενων κακών εμφανίσεών της. Από την άλλη μεριά, η εικόνα της Κέρκυρας δεν ήταν προϊόν έκπληξης… Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου παρουσιάστηκε από το πρώτο λεπτό πολύ καλύτερη και πιο στοχευμένη σε αυτό που ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, όπως δηλαδή συμβαίνει κατά κανόνα σε όλους τους εκτός έδρας αγώνες της. Ήταν, λοιπόν, μοιραίο για την ΑΕΛ ότι θα κινδυνεύσει και έτσι έγινε στο 26′ με μια σπουδαία ευκαιρία των «Φαιάκων», προϊόν της ποιότητας του Τουράμ. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων στο 26′ έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα της ΑΕΛ μέσα στην περιοχή, γύρισε την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής που ήταν αμαρκάριστος ο Γεωργίου, απέκρουσε ο Ξενοδόχοφ στο σουτ του τελευταίου, αλλά η μπάλα έφτασε εξ επαφής στον Κόντο, που την είδε να περνά εκτός εστίας. Από την άλλη πλευρά, αφού η ΑΕΛ δεν μπορούσε να δημιουργήσει, το μόνο που περνά ως σημαντικό στοιχείο στην ιστορία του α’ ημιχρόνου για τους Θεσσαλούς ήταν η φάση του 37′, όταν ο Ντιμιτρόφσκι τράβηξε τη φανέλα του Καπού, ο επιθετικός της ΑΕΛ όμως έπεσε ετεροχρονισμένα στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Ωστόσο, βάσει κανονισμού ο Ζαχαριάδης μπορούσε να δώσει την παράβαση υπέρ των γηπεδούχων. Στο β’ ημίχρονο, η δύναμη και εκατέρωθεν μονομαχίες αποτέλεσαν την εικόνα του ματς, που κάθε άλλο από ποιότητα χαρακτηριζόταν, με την ΑΕΛ να δείχνει… σφυγμό μετά την τραγική εμφάνιση του α’ ημιχρόνου, αλλά και πάλι δεν μπορούσε να δημιουργήσει κλασική ευκαιρία στην εστία του Κουτζαβασίλη. Από την άλλη μεριά, η Κέρκυρα ήταν απειλητική στις αντεπιθέσεις της με τον Τουράμ να μην ελέγχεται από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο των Θεσσαλών, αλλά οι τελικές του προσπάθειες δεν ήταν αυτές που έπρεπε προκειμένου να απειληθεί πραγματικά ο Ξενοδόχοφ. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα ολοκληρωνόταν στο «σβηστό» 0-0, στο 80′ πήρε… φωτιά. Ο Αβραάμ μπήκε στην περιοχή της Κέρκυρας, από το σουτ που επιχείρησε, η μπάλα κόντραρε στον Ντιόγκο και από εκεί έφτασε στον Ναζλίδη, που έκανε νέο πλασέ. Η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι, αλλά κατέληξε στα δίχτυα, με τους «βυσσινί» να δείχνουν κοντά στο τρίποντο. Αυτό, όμως, δεν συνέβη ούτε αυτή την αγωνιστική, γιατί ο Νίκιτς που είχε περάσει ως αλλαγή αντί του Κεϊτά, στο 84′ πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή από εκτέλεση κόρνερ και δεν είχε πρόβλημα να ισοφαρίσει χαρίζοντας τον βαθμό στην ομάδα του. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοφ, Μονιάκης (Κόντορ 67′), Τικό (Αμίτ 46′), Φάρκας, Γκόλιας, Μασαλέσα, Ντέλετις, Βαρέλα (Τσακοπίνο 74′), Κάπος, Ναζλίδης, Αβραάμ. Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Κεϊτά (Νίκιτς 66′), Ντιμιτρόφσκι, Γεωργίου, Γκομές, Κόντος (Ζορμπάς 64′), Σιόντης (Γεωργακόπουλος 82′), Ιωάννου, Επστάιν, Ντιόγκο, Τουράμ. Διαιτητής: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης Α’ βοηθός: Χρήστος Ακρίβος Β’ βοηθός: Λάζαρος Δημητριάδης Τέταρτος: Παναγιώτης Συμεωνίδης Πηγή: sport-fm.gr