Χαρακτήρα μεγάλης ομάδας έδειξε η Εθνική Ελπίδων, η οποία κατάφερε να νικήσει (3-1) τη Λευκορωσία για την 4η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Euro U-21 2013.

Αν και το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε πέναλτι στο 4ο λεπτό του αγώνα και στο 40’ βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Πατόσκι, οι παίκτες του Γιώργου Γεωργιάδη φάνηκαν… άνδρες στο Μπορίσοφ και στο δεύτερο ημίχρονο δεν άφησαν περιθώρια στους Λευκορώσους να αντιδράσουν.

Η αρχή έγινε (στο 56’) με το αυτογκόλ του Λεμπέντεφ και μέσα σε ένα τρίλεπτο (67’ και 69’) ο Ποτουρίδης και ο Βέλλιος αντίστοιχα σημείωσαν τα δύο σημαντικά τέρματα για την «γαλανόλευκη».

Στις 12 Νοεμβρίου η Ελπίδων υποδέχεται τη Γερμανία, η οποία μετράει πέντε σερί νίκες και έχει πετύχει 23 γκολ στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος!

Υπενθυμίζεται ότι από τους δέκα ομίλους των προκριματικών του Euro U-21 2013 προκρίνονται οι πρώτες ομάδες και οι τέσσερις καλύτερες δεύτερες θα δώσουν μπαράζ για να παραστούν στα γήπεδα του Ισραήλ, το οποίο έχει εξασφαλίσει τη συμμετοχή του ως οικοδέσποινα χώρα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Λευκορωσία (Γιούρι Σουκάνοφ): Σερμπάκοφ, Γιασίνσκι (46’ Αλεξίεβιτς), Πολιάκοφ (76’ Ζαλέσκι), Μπάγκα, Κούγκαν, Πατόσκι, Κλεμποσόλοφ, Μάκας (63’ Ιβάνοφ), Κοντρατίεφ, Κουζμένοκ, Λεμπέντεφ.

Στον πάγκο: Βοϊτεκόβιτς, Ρακμάνοφ, Ζαλέσκι, Λεβίτσκι, Κέντις, Αλεξίεβιτς, Ιβάνοφ

Ελλάδα
(Γιώργος Γεωργιάδης): Λάμπρου, Ποτουρίδης, Λαγός, Γκέντσογλου, Μαυρίας (89’ Κατσικάς), Μητρόπουλος, Φορτούνης, Σοϊλέδης (62’ Βλαχοδήμος), Γιάννου (58’ Βέλλιος), Αποστολόπουλος, Μάνταλος.