Παλικαρίσια ο Τραϊανός Δέλλας ανέλαβε την ευθύνη της ήττας της ΑΕΚ από την Στουρμ Γκρατς. Ο έμπειρος στόπερ αποβλήθηκε με δυο κίτρινες κάρτες μέσα σε τέσσερα λεπτά, με συνέπεια η «Ένωση» να χάσει το προβάδισμα που της είχε δώσει το γκολ του Κάρλος, με τον «Κολοσσό» να παραδέχεται πως το λάθος του ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς. «Δεν είναι πάντα θέμα προπονητή», ανέφερε για τυχόν ευθύνες (και) του Μανόλο Χιμένεθ στο αποτέλεσμα (1-2). Μήνυμα συσπείρωσης από τον αρχηγό.

Αναλυτικά όσα είπε:

«Ήταν πολύ δύσκολο να παίξουμε τριάντα λεπτά με δέκα παίκτες σε ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι. Αναλαμβάνω την ευθύνη της ήττας, μην ψάχνετε άλλους υπαίτιους. Είμαι υπεύθυνο άτομο, ξέρω το λάθος που έγινε και στην Ευρώπη τέτοια στοιχίζουν. Κάναμε ίσως το καλύτερό μας παιχνίδι, αλλά δεν αξιοποιήσαμε τις ευκαιρίες μας. Και ειδικά όταν οι επιλογές του προπονητή είναι μειωμένες δεν είναι εύκολο. Μπήκαμε με πάρα πολύ καλή διάθεση, το είδατε όλοι, το παιχνίδι άλλαξε από τη δική μου αποβολή. Δεν μου επιτρέπω τέτοια λάθη. Δεν είναι μόνο ο προπονητής. Κι εμείς οι παίκτες κάνουμε λάθη. Πρέπει να μείνουμε όλοι κοντά στην ομάδα για να την βγάλουμε από το αγωνιστικό αδιέξοδο στο οποίο έχει περιέλθει. Οτιδήποτε άλλο δεν θα έκανε καλό».

Πηγή: sportfm.gr