Παρά τις υψηλές θερμοκρασίες που επικρατούν στο Ισραήλ τόσο οι παίχτες της Μακάμπι αλλά και αυτοί του Παναθηναϊκού μπήκαν φουριόζοι στο αγώνα και παρά το γεγονός ότι το σκορ στο ημίχρονο είναι ισόπαλο με 0-0 οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες.

Μόλις στο 3’ λεπτό Ο Κουίνσι ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα της Μακάμπι, με το πλασέ του να περνάει ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στο 5′ λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Παναθηναϊκού. Ο Τοτσέ πήρε την κάθετη του Λέτο και πλάσαρε εύστοχα αλλά εάν ήταν οφσάιντ, ήταν οριακά…

Στο 20′ λεπτό ο Ατάρ σούταρε η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Σπυρόπουλου αλλάζοντας πορεία και χτύπησε στο δοκάρι.

Αμέσως μετά ο Κουίνσι κέρδισε την μπάλα και έφυγε πολύ γρήγορα μπροστά, έβγαλε μόνο του με κάθετη πάσα τον Τοτσε ο οποίος πλάσαρε άουτ από πολύ πλεονεκτική θέση…

Στο 23′ λεπτό ο Νταχάν ταλαιπώρησε την άμυνα του Παναθηναϊκού από τα αριστερά και με μια σέντρα βρίσκει αμαρκάριστο τον Κονατέ στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟ, αλλά το πλασέ του τελευταίου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Τζόρβας.