Αήττητη για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι στη Super League έμεινε η Skoda Ξάνθη, που νίκησε 2-0 τον Πανιώνιο στα «Πηγάδια» στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής και μείωσε την απόσταση από την πρώτη πεντάδα, που οδηγεί στα play-offs. Οι «ακρίτες» έφτασαν, έτσι, τους 15 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από τους «κυανέρυθρους» που ηττήθηκαν μακριά από την έδρα τους για πρώτη φορά μετά από δύο μήνες. Όλα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, όπου οι παίκτες των γηπεδούχων είχαν ποσοστά αθλητών της καλαθοσφαίρισης. Γιατί; Διότι πέτυχαν και τα δύο τέρματα σε ισάριθμες προσπάθειες. Στο 18’ ο Νιέτο δέχθηκε καταπληκτική μπαλιά από τον Έλτον, μπήκε στην περιοχή και με αριστερό διαγώνιο σουτ, έκανε το 1-0. Ένα λεπτό πριν το φινάλε, ο Ντιμιτρόφ έκανε σέντρα από αριστερά και ο Ράνος με προβολή στο πρώτο δοκάρι ανάμεσα σε Ρισβάνη και Χατζηισαΐα, πέτυχε το 2-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Δίκαιη νίκη για τη Skoda Ξάνθη απέναντι στον Πανιώνιο, που πραγματοποίησε κακή εμφάνιση και δεν δικαιούνταν κάτι περισσότερο στο συγκεκριμένο παιχνίδι. To ματς Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά, με την Skoda Ξάνθη να έχει μεγαλύτερη διάθεση, αλλά χωρίς τη δυνατότητα να απειλήσει την καλά οργανωμένη άμυνα του Πανιωνίου. Στο 16’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Βιγιάλμπα, που νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Τσέναμο και στην αμέσως επόμενη φάση στο 18’, ο Έλτον έκανε καταπληκτική μπαλιά στον Νιέτο, που μπήκε από αριστερά και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα, οι κυανέρυθροι βγήκαν ξανά σε κόντρα, εκμεταλλευόμενοι τις αργές επιστροφές των ακριτών. Ο Μπουμάλ μπήκε από δεξιά, αλλά την τελευταία στιγμή τον πρόλαβε με προβολή ο Φλίσκας και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 32’, σε σουτ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ και στο 44’ οι ακρίτες στη δεύτερη τελική τους προσπάθεια, διπλασίασαν τα τέρματα τους με ένα ακόμη ωραίο γκολ. Ντιμιτρόφ και Ράνος συνδυάστηκαν ωραία (ο πρώτος έβγαλε σέντρα από αριστερά και ο δεύτερος έκανε προβολή ανάμεσα σε Ρισβάνη και Χατζηισαΐα) και έτσι έγινε το 2-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Η Skoda Ξάνθη είναι απόλυτα εύστοχη στις προσπάθειες για γκολ και δίκαια προηγείται του Πανιωνίου, που πραγματοποίησε επιεικώς μέτρια εμφάνιση. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Skoda Ξάνθη μπήκε με φόρα από την ψυχολογία του δεύτερου τέρματος και πίεσε αρκετά για να πετύχει ακόμη ένα, ώστε να «κλειδώσει» το ματς. Δεν τα κατάφερε, αλλά από την άλλη, δεν απειλήθηκε κιόλας, αφού ο Πανιώνιος, παρά την είσοδο των Ανσαριφάρντ και Μητρόπουλου, αδυνατούσε να αναπτυχθεί και να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Η μοναδική φορά που έγινε αυτό, ήταν στο 66’ με τον Ανσαριφάρντ, αλλά το πλασέ του Ιρανού κατέληξε στην αγκαλιά του Τσέναμο. Όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι οπισθοχωρούσαν, θέλοντας να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ και οι «κυανέρυθροι» κέρδιζαν μέτρα στο γήπεδο. Παρ’ όλα αυτά, δεν μπορούσαν να φανούν ιδιαίτερα απειλητικοί, με το 2-0 να παραμένει. Ο Τσέναμο ήταν θεατής του αγώνα με εξαίρεση τη φάση του 88ου λεπτού, όταν αρχικά έδιωξε σε σέντρα του Μητρόπουλου και εν συνεχεία μπλόκαρε κοντινή κεφαλιά του Ρισβάνη. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν συνέβη κάτι το αξιόλογο και έτσι, η Skoda Ξάνθη έφτασε στη δεύτερη φετινή εντός έδρας και τρίτη συνολικά νίκη της στο πρωτάθλημα με 2-0. Για τον Πανιώνιο, που δεν άξιζε κάτι περισσότερο, αφού πραγματοποίησε κακή εμφάνιση, ήταν η τρίτη ήττα σε έξι εξόδους και τέταρτη συνολικά στη Super League. Στο άλλο ματς που διεξαγόταν την ίδια ώρα, σημαντική και 100% δίκαιη νίκη με σκορ 2-1 πήρε ο Πλατανιάς απέναντι στον Λεβαδειακό που κατέβηκε στα Περιβόλια με μοναδικό σκοπό τη μαζική άμυνα. Η είσοδος του Ράμος άλλαξε την εικόνα του αγώνα με τον Αργεντινό να σκοράρει στο 64’ και επτά λεπτά αργότερα να δίνει έτοιμο γκολ στον Γιακουμάκη. Ακόμη κι έτσι, μια στιγμή αδράνειας και η μοναδική τελική των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετή για να πετύχουν τέρμα με τον Πέτρο Γιακουμάκη στο 86’, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να κάνουν κάτι παραπάνω. Πηγή: sport-fm.gr