Μπορεί να είναι πειστικό δείγμα το 1/5 μόλις του πρωταθλήματος; Η απάντηση είναι προφανώς «όχι», αλλά ακόμα κι έτσι αποτελεί ένα… άλφα δείγμα, την πρώτη εντύπωση που έχουν δώσει οι καλοκαιρινές μεταγραφές στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ. Το τι θα ακολουθήσει από εδώ και πέρα κανείς δεν μπορεί να το προδικάσει, αλλά μετά από έξι αγωνιστικές μπορούμε να κάνουμε έναν πρώτο έλεγχο στα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών που αποκτήθηκαν. Αλλοι απογοήτευσαν, άλλοι δικαίωσαν τις προσδοκίες που υπήρχαν κι άλλοι έχουν αφήσει ανάμικτα συναισθήματα. Κάποιοι βέβαια δεν έχουν καν προλάβει να αγωνιστούν αφού κινούνται μεταξύ… θεραπευτηρίου και γυμναστηρίου κι άλλοι βλέπουν όλα τα ματς από την εξέδρα. Από τον Μικαέλ Εσιέν και τον Ντιέγκο Μπουονανότε, μέχρι τον Αλάν Πουλίδο, τον Τζιμπούρ και τον Ουσέρο. Εσείς πού θα δίνατε το Όσκαρ και σε ποιον το «Χρυσό Βατόμουρο»;
ΤΟ ΤΟP 3 ΤΩΝ ΜΕΤΑΓΡΑΦΩΝ
Ο ΜΑΕΣΤΡΟΣ ΤΗΣ ΑΕΚ Από τα τέσσερα μεγάλα «μπαμ» του καλοκαιριού, ήταν το λιγότερο ηχηρό. Οι μεταγραφές άλλωστε των Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ, Μικαέλ Εσιέν κι ΕστεμπάνΚαμπιάσο ήταν -στα χαρτιά τουλάχιστον- μεγαλύτερου βεληνεκούς. Παρ’ όλα αυτά ο Ντιέγκο Μπουονανότε έχει καταφέρει να κερδίσει τις εντυπώσεις με τις ως τώρα εμφανίσεις του και να αφήσει ακόμα περισσότερες υποσχέσεις για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Εξι συμμετοχές, οι τρεις μόνο εκ των οποίων όμως ως βασικός έχει ο Αργεντινός άσος, μετρώντας τρία γκολ, τα οποία όμως χάρισαν βαθμούς στην ΑΕΚ (Βέροια 1-2, ΠΑΣ Γιάννινα 3-1).