Σε θρίλερ εξελίχθηκε ο τέταρτος από τη σειρά των τελικών στην Α1 μπάσκετ, στον οποίο αν νικήσουν οι «πράσινοι» κατακτούν το 32ο πρωτάθλημα στην ιστορία τους, ενώ αν νικήσει ο Ολυμπιακός, όλα θα κριθούν στο ΣΕΦ την Τετάρτη στο πέμπτο τελικό.

Κινητό τηλέφωνο έπεσε στο παρκέ και είχαμε μια μικρή διακοπή.

60-63 Με τον Πρίντεζη

Περισσότερα από τρία λεπτά χρειάστηκαν στις αρχές του δεύτερου μέρους οι «ερυθρόλευκοι» για να σκοράρουν, αφήνοντας τους γηπεδούχους να «χτίσουν» μικρή διαφορά έξι πόντων (45-39). Περίπου ένα λεπτό χρειάστηκαν οι παίκτες του «Ντούντα», όμως, για να ξαναφέρουν το ματς στα ίσα χάρις σε ένα γκολ φάουλ του Μαυροκεφαλίδη και ένα τρίποντο του Χαλπερίν (45-45). Στα μισά της περιόδου, Τσαρτσαρής και Μαυροκεφαλίδης βρέθηκαν πεσμένοι στο παρκέ και ενώ το ματς ήταν σε εξέλιξη από την άλλη πλευρά του γηπέδου, διαπληκτίστηκαν, ωστόσο τα νεύρα γρήγορα εκτονώθηκαν. Στο +4 βρέθηκε ο Ολυμπιακός 3’27’’ πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με δύο τρίποντα από Παπαλουκά και Σπανούλη (49-53). Με πρωταγωνιστή τον Καϊμακόγλου ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 56-55, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν άμεσα και με επιμέρους 6-2 να προηγούνται με τρεις πόντους (58-61), εκμεταλλευόμενοι την αμυντική δυσλειτουργία των «πράσινων» κοντά στο καλάθι. Στον πόντο με βολές μείωσε ο Καλάθης 10’’ πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο (60-61). Στο παρκέ πέρασε για την τελευταία άμυνα ο Στράτος Περπέρογλου (για πρώτη φορά σε ματς τελικών) και αποθεώθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 41-39, 60-61

Πηγή: sport-fm.gr