Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ο Ολυμπιακός επικράτησε στο «Αλεξάνδρειο» του Άρη με σκορ 102-76,στο δεύτερο παιχνίδι των ημιτελικών της Α1 μπάσκετ και πλέον χρειάζεται μόλις μία νίκη για να προκριθεί στους τελικούς.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς, ο οποίος συμπλήρωσε 400 ματς στο ελληνικό πρωτάθλημα, ήταν οι Τεόντοσιτς και Μαυροκεφαλίδης, ενώ από τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισε ο Μπάβτσιτς.

Το ματς:

Δυνατό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στην αναμέτρηση, ο οποίος προηγήθηκε με ένα γρήγορο 0-5, χάρις σε ισάριθμους πόντους του Μίλος Τεόντοσιτς. Το πρώτο καλάθι για τον Άρη ήρθε με τον Μπάβτσιτς (2-5), ωστόσο ένα σερί 8-0 από τους «ερυθρόλευκους» «εκτόξευσε» τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (2-13) και αναγκάζοντας τον Λευτέρη Σούμποτιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Οι «κίτρινοι» κατάφεραν να πάνε τη διαφορά στο -5 (8-13), όμως οι Μαυροκεφαλίδης και Τεόντοσιτς ξανάφεραν τους Πειραιώτες στο +10 (8-18). Το καλάθι του Κασίροφ έκανε το 13-18, με αποτέλεσμα ο Ντούσαν Ίβκοβιτς να καλέσει με τη σειρά του τάιμ άουτ, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν κάπως (15-23 και 17-25), ωστόσο, ο Μπράουν, ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου έφερε το ματς στους τέσσερις πόντους (21-25), όπου αυτή θα είναι και η τελική διαφορά (23-27). Πολλά τα αμυντικά λάθη για τους «κίτρινους» στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, τα οποία όμως διόρθωσαν, πλησιάζοντας στο σκορ.

Αποφασισμένος να μην επαναλάβει τα λάθη, που έκανε προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο με ένα επιμέρους σκορ 2-10 (25-37), στα τρία πρώτα λεπτά. Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς διατήρησαν τη διαφορά, χωρίς να πιεστούν ιδιαίτερα, με τον Γλυνιαδάκη να φέρνει τους Πειραιώτες, ακόμα και στο +13 (28-41), ενώ ο Παπαλουκάς έκανε -αργότερα- το 30-43. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» υπέπεσαν σε τρεις σερί λάθος επιθέσεις, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κάνουν το 37-45, δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό (37-47), ενώ ο Μπουρούσης με μία εύστοχη βολή, αργότερα, έκανε το 40-50. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους Πειραιώτες στο +12 (40-52), χάρις σε ένα κάρφωμα του Κέσελ, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου. Πολύ καλοί για τον Άρη στο πρώτο ημίχρονο, οι Κασίροφ και Χαραλαμπίδης, ενώ από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Τεόντοσιτς.

Ο Ολυμπιακός διεύρυνε τη διαφορά με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +16 (43-59). Ωστόσο, ο Άρης με πρωταγωνιστή τον Χατζηβρέττα, έφερε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (50-59) στα μισά της περιόδου, «τρέχοντας» ένα σερί 7-0. Η απάντηση των «ερυθρολεύκων» ήταν ένα τρίποντο από τον Τεόντοσιτς, το οποίο έκανε το σκορ 50-62. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Μπράουν έκανε το 52-62, ωστόσο οι Πειραιώτες, με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, πήγαν και πάλι τη διαφορά στο +15 (54-69). Οι παίκτες τους Ντούσαν Ίβκοβιτς καλυτέρευσαν την εικόνα τους από τα μισά της τρίτης περιόδου και μέχρι το τέλος της, ενώ ανέβασε αρκετά την απόδοσή του και ο Μαυροκεφαλίδης, με αποτέλεσμα να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +14 (61-75).

Με κεκτημένη ταχύτητα από την τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός με ένα σερί 6-0 πήγε τη διαφορά στο +20 (61-81), αναγκάζοντας τον Λευτέρη Σούμποτιτς να πάρει τάιμ άουτ. Ωστόσο, η διακοπή δεν βοήθησε τους «κίτρινους», από τους οποίους έλειπε το «καθαρό μυαλό». Το πρώτο καλάθι για τον Άρη, ήρθε με τον Χατζηβρέττα (63-81) τρία λεπτά μετά την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, ωστόσο οι Πειραιώτες «πάτησαν και πάλι το γκάζι», πηγαίνοντας τη διαφορά στο +24 (63-87). Ο χρόνος που απέμενε για το τέλος της αναμέτρησης, ήταν πέντε λεπτά, όμως οι Πειραιώτες είχαν τη διάθεση να τρέξουν στο παρκέ, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +27 (72-99), ένα λεπτό πριν ακουστεί η τελευταία κόρνα της γραμματείας. Ο Παπαλουκάς με μία εύστοχη βολή σημείωσε τον 100ό πόντο των «ερυθρολεύκων», με το τελικό 102-76 να διαμορφώνεται με τα καλάθια των Κινγκ και Χαλπερίν.

Άρης (Σούμποτιτς): Μπράουν 5, Κινγκ 8, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 11, Χαραλαμπίδης 14 (1), Κασίροφ 12, Κουμπούρας 5 (1), Μπάβτσιτς 17 (1), Χρυσικόπουλος 2, Βεργίνης 2, Μποχορίδης.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 7, Γκόρντον 7 (1τρ., 7 ριμπ.), Σπανούλης 2, Πρίντεζης 2, Μπουρούσης 6 (1), Κέσελ 13 (2), Μαυροκεφαλίδης 18, Χαλπερίν 8, Γλυνιαδάκης 6, Παπανικολάου 8 (1), Έρτσεγκ 10, Τεόντοσιτς 15 (2).

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 40-52, 61-75, 76-102