O Oλυμπιακός στη δεύτερη περίοδο μπήκε στο παρκέ με ψηλό σχήμα για να «χτυπήσει» τον αντίπαλο που έπαιζε ουσιαστικά με τον Τσαρτσαρή στο «5». Ο ρυθμός άνοιξε και το +6 ήταν για τους «ερυθρόλευκους» η… εκκίνηση. Με καλό passing game και σωστές επιλογές έκαναν το σκορ 31-23. Ο Ομπράντοβιτς κάπου εκεί πέρασε στο παρκέ Μπατίστ και Διαμαντίδη. Ο Αμερικανός σέντερ επιχείρησε να περιορίσει την δράση του Μαυροκεφαλίδη που είχε φτάσει στους 9 πόντους ενώ στο επιθετικό κομμάτι ήταν αυτός που έδωσε τις λύσεις και «ξεκόλλησε» την ομάδα του. Το 31-23 έγινε 35-35 με πρωταγωνιστή τον Σάτο που έκανε το ματς ντέρμπι ξανά.

Η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού είχε ολοκληρωθεί την ώρα που ο Ολυμπιακός έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και οι περιφερειακές του λύσεις… στέρεψαν με δεδομένη την απουσία του Σπανούλη που είχε μείνει στον πάγκο. Έτσι βρέθηκε με 37-35 πίσω στο σκορ για πρώτη φορά μετά το 2-0. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους «πράσινους» μπροστά με σκορ 39-37.

39-37 Προβάδισμα δύο πόντων δίνει ο Διαμαντίδης στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου
37-37 Ο Λούκας με σουτ ισοφαρίζει για τους “ερυθρόλευκους”
37-35 Με τον Καϊμακόγλου. Οι “πράσινοι” περνούν μπροστά για πρώτη φορά μετά το 4-2 του πρώτου δεκαλέπτου
35-35 Πρώτο τρίποντο του ΠΑΟ στο ματς. Ο Σάτο ισοφαρίζει.
23-31 Πάλι από τον Μαυροκεφαλίδη
23-29 Ο Μαυροκεφαλίδης προσποιείται στον Τσαρτσαρή και αφήνει την μπάλα στο καλάθι
23-27 Καϊμακόγλου με κοντινό σουτ εκτός ισορροπίας
21-27 Με κάρφωμα του Τσαρτσαρή