Η Άρσεναλ προηγήθηκε δύο φορές αλλά η Λίβερπουλ ισοφάρισε άλλες τόσες, με το ντέρμπι στο Emirates να λήγει ισόπαλο 2-2 και τη Μάντσεστερ Σίτι να είναι, πλέον, στην 1η θέση της Premier League.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα είχε πάρει τη νίκη το Σάββατο (26/10) κόντρα στη Σαουθάμπτον και από εκεί και πέρα περίμενε να δει τι θα έκανε η Λίβερπουλ κόντρα στην Άρσεναλ.

Στο Λονδίνο, λοιπόν, οι «κανονιέρηδες» άνοιξαν το σκορ στο 9′ με τον Σακά αλλά στο 18′ οι «κόκκινοι» ισοφάρισαν με τον Φαν Ντάικ (1-1). Παρ’ όλα αυτά, λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 43′ ο Μερίνο έγραψε το 2-1 για την Άρσεναλ.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα κρατούσε μέχρι και το 81ο λεπτό το προβάδισμα, σε εκείνο το χρονικό σημείο όμως ο Σαλάχ έγραψε το 2-2, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι, στην 1η θέση είναι πλέον η Μάντσεστερ Σίτι με 23 βαθμούς και ακολουθεί η Λίβερπουλ με 22 ενώ η Άρσεναλ είναι στους 18.