Η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου για την 3η αγωνιστική της League Phase του Champions League και τη συνέτριψε με 4-1, την ίδια ώρα που η Λίβερπουλ γινόταν η δεύτερη ομάδα, μετά την Άστον Βίλα, που έκανε το 3×3 με το εκτός έδρας 1-0 επί της Λειψίας.

Το μεγάλο ματς της 3ης αγωνιστικής έγινε στη Βαρκελώνη και φάνηκε αμέσως πώς θα κυλήσει η βραδιά αφού πριν καν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό, στα 57 δευτερόλεπτα για την ακρίβεια, ο Ραφίνια απέφυγε και τον Νόιερ και προ κενής εστίας έκανε το 1-0.

Ήταν το πιο γρήγορο γκολ που δέχθηκε ποτέ στο Champions League η Μπάγερν, η οποία βγήκε στην επίθεση για να ισοφαρίσει και τα κατάφερε στο 18′ με το ωραίο τελείωμα του Κέιν μετά τη σέντρα του Γκνάμπρι. Οι Γερμανοί προσπάθησαν στη συνέχεια να δώσουν στο ματς τον ρυθμό που ήθελαν, η Μπαρτσελόνα όμως κατάφερε να πάρει και πάλι το προβάδισμα -στο 36′- και μάλιστα με έναν πρώην «Βαυαρό», τον Λεβαντόφσκι, ο οποίος προ κενής εστίας, μετά την προσπάθεια του Φερμίν, έγραψε το 2-1.

Οι Καταλανοί, μάλιστα, δεν σταμάτησαν εκεί αλλά έβαλαν και 3ο γκολ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στο 45′, με το πλασέ του εξαιρετικού Ραφίνια που απέφυγε τον Γκερέιρο και στη συνέχεια νίκησε τον Νόιερ. Η Μπάγερν προσπάθησε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου να πιέσει για να ισοφαρίσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι, στο 56′ όμως όλα κρίθηκαν οριστικά, αφού ο ασταμάτητος Ραφίνια κατέβασε με το στήθος τη μπάλα μετά την πάσα του Γιαμάλ και με διαγώνιο σουτ πέτυχε το πρώτο του χατ-τρικ στη διοργάνωση διαμορφώνοντας το τελικό 4-1!