Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε με θριαμβευτικό τρόπο την περσινή Euroleague κατακτώντας το 7ο τρόπαιο της ιστορίας του στο Βερολίνο και από εκεί άρχισε την υπεράσπιση του τίτλου του πρωταθλητή Ευρώπης, νικώντας με 87-77 την Άλμπα.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με τον Λεσόρ να ξεκινάει με 8 πόντους έχοντας 3/3 δίποντα και 2/2 βολές προηγήθηκαν με +12 (7-19) στο 7′, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να αντιδράσουν αλλά να μην καταφέρνουν πολλά στην πρώτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 17-26.

Η Άλμπα έδειχνε να τα πηγαίνει καλύτερα στο δεύτερο 10λεπτο αφού με εύστοχα σουτ από την περιφέρεια πλησίασε στο -5 (32-37), οι Γκριγκόνις και Λεσόρ όμως με ένα γρήγορο 5-0 έστειλαν στο +10 (32-42) την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, η οποία έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +9 (36-45).

Ο Παναθηναϊκός, με λίγα λόγια, ήλεγχε την κατάσταση χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει, στην τρίτη περίοδο όμως οι Γερμανοί με τρεις βολές του Χέρμανσον και ένα κάρφωμα του Κουμάντζε μείωσαν σε 47-51 στο 25′, δίνοντας ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Οι «πράσινοι» ανέβασαν ταχύτητα για λίγο και πήγαν στο +9 (47-56) στο επόμενο λεπτό, η Άλμπα όμως με σερί 7-0 κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι (54-56) στο 28′, για να μπουν οι δύο ομάδες στο τελευταίο 10λεπτο με το σκορ στο 57-62.

Εκεί, οι «πράσινοι» με σερί 9-0 από την αρχή πήγαν στο +14 (57-71) και πίστεψαν ότι το παιχνίδι τελείωσε, με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να μειώσουν στο -5 (68-73) και στη συνέχεια στο -4 (75-79), πριν έρθουν δύο τρίποντα από Γκραντ και Σλούκα για να κρίνουν το ματς, το οποίο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με +10 (77-87).

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 36-45, 57-62, 77-87

Άλμπα Βερολίνου (Ισραέλ Γκονζάλες): Σπανιόλο 8, Βέτσελ 6, ΜακΝτάουελ-Γουάιτ 13 (3), Μάτισεκ 6 (1), Χέρμανσον 12 (1), Ολιντέ 6, Κουμάντζε 8, Ραπικέ 2, Μπιν 5 (1), Γουίλιαμς 11 (3).

Παναθηναϊκός (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Μπράουν 5, Σλούκας 10 (2), Οσμάν 5 (1), Γκραντ 10 (2), Ναν 16 (1), Λεσόρ 14, Γκριγκόνις 3 (1), Ερνανγκόμεθ 11 (3), Μήτογλου 5 (1), Γιούρτσεβεν 8.