Η Μπέερσχοτ αντιμετώπισε εκτός έδρας την Αντβέρπ στο ντέρμπι της Αμβέρσας για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος του Βελγίου και έχανε με 4-0 στο 75′, όταν οι οπαδοί της αποφάσισαν να διακόψουν τον αγώνα με συνεχή ρίψη καπνογόνων.

Η Μπέερσχοτ, για την οποία ήταν βασικός ο Απόστολος Κωνσταντόπουλος, είναι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, οπότε η λογική έλεγε ότι θα έχανε στην έδρα της Αντβέρπ. Και όντως έτσι έγινε αφού το σκορ ήταν στο 4-0 υπέρ των γηπεδούχων. Το παιχνίδι, όμως, δεν ολοκληρώθηκε ποτέ.

Στο 75ο λεπτό οι οπαδοί των φιλοξενούμενων άρχισαν να ρίχνουν καπνογόνα στον αγωνιστικό χώρο και δεν έδειχναν διάθεση να σταματήσουν, με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να είναι αποπνικτική και ο διαιτητής να προχωρήσει στην οριστική διακοπή του αγώνα.

Όπως αναφέρουν τα βελγικά ΜΜΕ, το 15λεπτο που απομένει, συν τις καθυστερήσεις, αναμένεται να γίνει τη Δευτέρα (30/9), αυτό όμως δεν απασχολεί καθόλου τη Μπέερσχοτ αφού έχει πιο σοβαρά προβλήματα πλέον με τη βαριά τιμωρία που θα της επιβληθεί.