Το Περιστέρι ήταν πολύ καλό και έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, ο οποίος όμως κατάφερε να νικήσει με 79-74 στον ημιτελικό του Σούπερ Καπ και πήρε την πρόκριση για τον τελικό της Κυριακής (29/9), όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ το Περιστέρι κατάφερνε να ανανεώνει τις επιθέσεις και να έχει το προβάδισμα στο ξεκίνημα, με τους «ερυθρόλευκους», από την άλλη πλευρά, να παίρνουν πόντους από Βεζένκοβ και Φουρνιέ. Έτσι, παρέμεναν κοντά στο σκορ και τελικά με 7 σερί πόντους του Σάσα προσπέρασαν με 20-17 και έκλεισαν το πρώτο 10λεπτο στο +3 (22-19).

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στη δεύτερη περίοδο και με ένα γρήγορο 6-0 προηγήθηκε με 28-19 χάρη στους Γκος και Πετρούσεφ, η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη όμως διατηρούσε επαφή με το σκορ λόγω της ευστοχίας της στα τρίποντα.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 41-34 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία όμως στην 3η περίοδο κόλλησε… Έτσι, με τους Κάντμπερι και Κόφι να ευστοχούν συνεχώς σε σουτ τριών πόντων το Περιστέρι κατάφερε να προσπεράσει (47-51 στο 25′) και στη συνέχεια να πάει και στο +8 (53-61 στο 28′), πριν μειώσουν οι Πειραιώτες σε 60-63 στο 30′.

Το παιχνίδι είχε μεγάλο ενδιαφέρον αλλά στο τελευταίο 10λεπτο ο Ολυμπιακός με Γουόκαπ και Βιλντόζα κατάφερε να προσπεράσει ξανά (70-65 στο 33′) και να κρατήσει το προβάδισμα ως το τέλος, επικρατώντας με 79-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 41-34, 60-63, 79-74