Με δύο γκολ μέσα σε ένα 5λεπτο, από τους Ζότα και Σαλάχ, η Λίβερπουλ, για την οποία ο Κώστας Τσιμίκας μπήκε ως αλλαγή στο 79ο λεπτό, νίκησε με 2-0 εκτός έδρας την Ίπσουιτς για την 1η αγωνιστική της Premier League.

Οι «κόκκινοι» μπήκαν σε μια νέα εποχή με τον Γιούργκεν Κλοπ να έχει αποχωρήσει και τον Άρνε Σλοτ να έχει πάρει τη θέση του στην άκρη του πάγκου. Το πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα, φυσικά, δεν μπορεί να το ξέρει κανείς αυτή τη στιγμή, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος πάντως ήρθε η νίκη χάρη σε ένα ξέσπασμα.

Η Λίβερπουλ δεν πατούσε καλά στο πρώτο ημίχρονο και δεν απείλησε πραγματικά τους γηπεδούχους, στο β’ μέρος όμως φάνηκε ότι η νίκη ήταν υπόθεση ενός 5λεπτου, με πρωταγωνιστή τον Σαλάχ που είχε ασίστ και στη συνέχεια γκολ.

Στο 60′ ο Αιγύπτιος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έδωσε έτοιμο το 0-1 στον Ζότα, για να χριστεί και ο ίδιος σκόρερ λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 65′, όταν μετά τη συνεργασία του με τον Σόμποσλαϊ πάτησε περιοχή και εκτέλεσε τον Γουόλτον για το 0-2.

Ξεκίνημα με νίκη, επομένως, για τη Λίβερπουλ, για την οποία ο Τσιμίκας μπήκε ως αλλαγή στο 79′.