Την πρόκρισή του για τους τελικούς των play off της Basket League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, πήρε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος μετά τη νίκη του στο ΟΑΚΑ επιβλήθηκε του Άρη και στη Θεσσαλονίκη, με 80-65, κάνοντας το 2-0 στις νίκες.

Ο αγώνας άρχισε με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλο βάρος στις άμυνες, γεγονός που τις επηρέασε επιθετικά αφού καμία εκ των δύο δεν ήταν εύστοχη. Έτσι, το παιχνίδι είχε χαμηλό σκορ, όπως δείχνει και το 15-13 υπέρ των Κίτρινων στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Τα πράγματα δεν βελτιώθηκαν ιδιαίτερα στη δεύτερη σε ό,τι αφορά το θέαμα, αφού υπήρχε έντονος εκνευρισμός και οι διαιτητές μοίραζαν τεχνικές ποινές, βελτιώθηκε όμως το σκορ για τους Πράσινους, οι οποίοι πήραν 10 πόντους από τον Ερνανκόμεθ με 2/3 τρίποντα. Έτσι, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν προσπέρασε και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +8 (28-36).

Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει τον έλεγχο του αγώνα και το επιβεβαίωσε στην τρίτη περίοδο καθώς πήγε και στο +17 (33-50) με μπροστάρη τον Γκραντ, με τον Άρη να προσπαθεί να αντιδράσει και να βρίσκει κάποιες λύσεις με τον Ντε Σόουζα, μειώνοντας στο -11 (49-60) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Παρ’ όλα αυτά, οι Πράσινοι ήλεγχαν την κατάσταση και με τον Λεσόρ να κυριαρχεί στη ρακέτα ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά φτάνοντας και στο +21 (53-74) στο 35′, για να επικρατήσουν τελικά με +15 (65-80) και να πάρουν την, αναμενόμενη, πρόκριση για τους τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 28-36, 49-60, 65-80