Ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Άρη για την 7η αγωνιστική της Basket League, προηγήθηκε με 20 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, είδε τον αντίπαλο να πλησιάζει στο -3 στη συνέχεια αλλά τελικά νίκησε με 82-76, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να είναι μαζί πλέον με 4 νίκες και 3 ήττες.

Παίρνοντας ώθηση από τον κόσμο τους οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, έβρισκαν λύσεις στην αρχή από τον Χάρισον και στη συνέχεια από τον Τσαϊρέλη, με αποτέλεσμα να διατηρούν συνεχώς το προβάδισμα και να βρίσκονται στο +8 (30-22) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Διαφορά που θα ανέβαινε στη συνέχεια…

Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να έκαναν σερί 8-0 με 8 πόντους του Γκάλινατ και να ισοφάρισαν 30-30 στο 12′, στη συνέχεια όμως… σταμάτησαν να παίζουν άμυνα και οι Ασπρόμαυροι το εκμεταλλεύτηκαν όπως έπρεπε: Σερί 12-0 για να γίνει το σκορ 42-30 στο 15′ με τον Τσαϊρέλη να κυριαρχεί στη ρακέτα και +20 (54-34) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους Τσαϊρέλη, Χάρισον, Σμιθ και Άλστον να έχουν πετύχει τους 42 από τους 54 πόντους του ΠΑΟΚ.

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και μείωσε σε 56-45 στο 25′ με πρωταγωνιστή τον Σανόγκο, με τους Ασπρόμαυρους να μην είναι το ίδιο εύστοχοι και τη διαφορά να πέφτει και σε μονοψήφιο (68-59) στο 30′ με τρίποντο του Τολιόπουλου. Το μομέντουμ είχε αλλάξει πλέον και οι Κίτρινοι μπήκαν δυνατά και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να πλησιάσουν στο -5 (68-63) στο 32′.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο, όμως, οι φιλοξενούμενοι έχασαν με τραυματισμό τον καλύτερό τους παίκτη, τον Σανόγκο, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πάρει στη συνέχεια τα πάνω του και να προηγηθεί με 73-66 στο 36′. Ο Άρης αντέδρασε ξανά και πλησίασε στο -3 (77-74) στο 1:40 πριν τη λήξη, αλλά στα 50 δευτερόλεπτα ο Σμιθ με τρίποντο έγραψε το 80-74 και τελικά ο δικέφαλος του βορρά πανηγύρισε τη νίκη με 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 54-34, 68-59, 82-76