Γλυκύτατη, με κρυστάλλινη ομορφιά και γνήσιο υποκριτικό ταλέντο, η αγαπημένη ενζενί του ελληνικού κοινού παρέμεινε ένας άνθρωπος με αστείρευτη γοητεία και πλούσιο ταμπεραμέντο. Μέχρι να γίνει φυσικά μια από τις πιο διάσημες και διακεκριμένες ηθοποιούς που έβγαλε ο τόπος μας, διαγράφοντας τη δική της πορεία στο θέατρο, το σινεμά και την τηλεόραση. Κι όλα αυτά από μια ξανθιά γαλανομάτα που αντί να οργώνει τις παγκόσμιες πασαρέλες βγήκε στο σινεμά εν αγνοία της, όταν ο Φιλοποίμην Φίνος χρησιμοποίησε πλάνα από μια οντισιόν της όπου ντούμπλαρε την τραγουδίστρια Καίτη Χωματά! Ήταν στην ταινία «Τζένη, Τζένη» που θα γίνει το ντεμπούτο της με το στανιό, όταν όλοι θα δουν πως η καλλονή ήταν αληθινό υποκριτικό ταλέντο που σημάδευε τον ρόλο με την άνεση και τη φυσικότητά της, άλλοτε με σκέρτσο και νάζι και άλλοτε με αγγελική αθωότητα. Κι έτσι ο Φίνος την έκανε τελικά αστέρι, πότε με πρωταγωνιστικούς ρόλους και πότε με δεύτερες ερμηνείες, τις οποίες έφερνε πάντα σε πέρας η κατάξανθη Βαλσάμη με την ευγενική φυσιογνωμία και τη μοναδική ομορφιά της. Με κινηματογραφική καριέρα που διάρκεσε μόλις 9 χρόνια, η Νόρα πρόλαβε να αφήσει το στίγμα της τόσο στο κωμικό όσο και το δραματικό σινεμά, καλύπτοντας μια μεγάλη γκάμα ρόλων και πλαισιώνοντας ιδανικά από την Καρέζη και τη Βλαχοπούλου μέχρι τον Βουτσά και τη Λάσκαρη. Το σανίδι και το γυαλί θα ήταν βέβαια άλλες ιστορίες, καθώς εκεί η καριέρα της μέτρησε δεκαετίες…
Πρώτα χρόνια
Καριέρα με το στανιό
Ο Φίνος ενθουσιάστηκε από την ομορφιά και την εκφραστικότητά της όταν είδε τα πλάνα της, κι έτσι αποφάσισε να τα χρησιμοποιήσει παρά το γεγονός ότι είχαν τραβηχτεί κατά τη διάρκεια της οντισιόν. Κι έτσι το όνομα της «τραγουδίστριας» που εμφανίστηκε στο πανί με τη φωνή της Χωματά δεν έπαιξε στους τίτλους της ταινίας, έγινε όμως κάτι άλλο: ο Φίνος της πρότεινε συμβόλαιο αποκλειστικής συνεργασίας!
Τη Βαλσάμη θα την αγαπήσει το ελληνικό κοινό από τις ερμηνείες της σε κλασικές σήμερα ταινίες της χρυσής εποχής του εθνικού μας σινεμά. Αναφέρουμε ενδεικτικά τους ρόλους της στα φιλμ «Οι κυρίες της αυλής» (1966), «Κάτι κουρασμένα παλικάρια» (1967), «Γαμπρός από το Λονδίνο» (1967), «Ο ψεύτης» (1968), «Γοργόνες και μάγκες» (1968), «Η θεία μου η χίπισσα» (1970), «Το κοροϊδάκι της πριγκιπέσσας» (1972) κ.λπ.
Το 1975 η Νόρα Βαλσάμη έφερε στον κόσμο τον γιο της Ερρίκο, κι έτσι αποφάσισε να αποτραβηχτεί από τις κινηματογραφικές ερμηνείες. Το φιλμ «Οι βάσεις και η Βασούλα» εκείνης της χρονιάς έμελλε να είναι το τελευταίο της καριέρας της, καθώς η ίδια αποφάσισε τώρα να επικεντρωθεί στην οικογένεια αλλά και το θέατρο, τη μεγάλη της αγάπη.
Το 1979 θα υπογράψει συμβόλαιο με το Εθνικό Θέατρο και θα ενσαρκώσει σημαντικούς ρόλους τόσο του κλασικού όσο και του σύγχρονου ρεπερτορίου. Διθυραμβικές κριτικές θα πάρει για πολλές ερμηνείες της. Αναφέρουμε ενδεικτικά τον «Ματωμένο Γάμο» του Λόρκα, τον «Ιδανικό Σύζυγο» του Ουάιλντ, τα «Βρώμικα Χέρια» του Ζαν-Πολ Σαρτρ κ.λπ. Τραγωδία θα παίξει για πρώτη φορά το 1992, πάλι με το Εθνικό Θέατρο, στην «Αντιγόνη» του Σοφοκλή.
Αλλά και στην τηλεόραση έχει να επιδείξει μια πλούσια καριέρα, παίζοντας σε καμιά εικοσαριά σειρές από το 1972-2001. Το ντεμπούτο στο γυαλί θα έρθει το 1972, όταν παίρνει μέρος στη σειρά «Στησιχόρου 73» (ΥΕΝΕΔ) και την ίδια χρονιά θα γίνει τηλεοπτικό αστέρι πρώτου μεγέθους ερμηνεύοντας πρωταγωνιστικό ρόλο στη φοβερή «Γειτονιά μας» της ΥΕΝΕΔ.
Η τελευταία τηλεοπτική της εμφάνιση θα έρθει το 2001 στις «Τρεις Χήρες» του Κουτσομύτη, ενώ σε οχτώ τηλεοπτικές δουλειές της συνεργάστηκε με τον σύζυγό της Ερρίκο Ανδρέου.
Σε μια σχετικά άγνωστη πλευρά της ζωής της, η Βαλσάμη έχει κυκλοφορήσει και μια σειρά δίσκων, αρχής γενομένης από το 1979 και την «Αναδυομένη».
Την ίδια ώρα που παρουσίασε και πήρε μέρος σε πολλά και διάφορα τηλεοπτικά προγράμματα, από τηλεπαιχνίδια και εκπομπές μέχρι και τηλεοπτικό θέατρο…
Τελευταία χρόνια
«Υποφέρω χρόνια. Όμως τον τελευταίο χρόνο οι πόνοι δεν αντέχονται. Προσπαθώ να μην κλαίω από τους πόνους. Ήμουν πάντα υπερκινητική και τώρα βρίσκομαι καθηλωμένη σε έναν καναπέ», συμπληρώνει η ίδια, ρίχνοντας φως στους λόγους που την κρατάνε μακριά από τη δουλειά και τους προβολείς τα τελευταία χρόνια… Δείτε όλα τα πρόσωπα που φιλοξενούνται στη στήλη «Πορτραίτα» του newsbeast.gr