Έφαγε δυο στο πρώτο εξάλεπτο από την Τσεχία. Είναι ότι χειρότερο μετά τις 4 Σεπτεμβρίου του 2004 όταν βρεθήκαμε 2-0 πίσω από την Αλβανία. Τότε στα Τίρανα είχαμε φάει γκολ στο 2ο λεπτό από τον Μουράτι και στο 11ο από τον Αλιάι για να χάσουμε τελικά 2-1 (μείωσε ο Γιαννακόπουλος). Το αμέσως προηγούμενο ήταν στις 20 Ιουνίου της ίδιας χρονιάς στο Φάρο από τη Ρωσία. Τότε χάσαμε (αλλά περάσαμε) πάλι 2-1 αφού μείωσε ο Βρύζας απαντώντας στα γκολ των Κιριτσένκο και Μπουλίκιν στο 2′ και στο 17′ αντίστοιχα.

Το χειρότερο όλων των εποχών ήταν το 3-0 σκορ με το οποίο χάναμε μόλις στο 15o λεπτό από τη Ουγγαρία στη Βουδαπέστη. Ηταν στις 14/10/1987 για τα προκριματικά του Εuro1988. Εκείνο το 3-0 από τα γκολ των Ντέταρι (4′ ), Μπόγκναρ (12′), Μέσσαρος (15′) ήταν και το τελικό αποτέλεσμα! Να σημειωθεί επίσης ότι για πρώτη φορά με τον Σάντος δεχόμαστε δυο γκολ σε επίσημο παιχνίδι. Πάνω από ένα είχαμε φάει μόνο στην ήττα από τη Ρουμανία στο φιλικό (3-1) του περασμένου Νοεμβρίου.

Παράλληλα, τελευταία φορά που σε επίσημο παιχνίδι η εθνική δέχθηκε δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο 5-2 με τη Λετονία όταν οι Λετονοί προηγήθηκαν 1-2 στο ΟΑΚΑ (10/10/2009) με δυο γκολ του Βερπακόφσκις στο 12′ και το 40′. Αμέσως προηγούμενη ήταν στις 12/9/2007 στο Νορβηγία-Ελλάδα (2-2) με τους γηπεδούχους να σκοράρουν με (15′) Κάριου και (39′) Ρίισε.

Πηγή: sday.gr