Η μεταμόσχευση μαλλιών είναι η σύγχρονη λύση σε ένα πρόβλημα που αφορά ολοένα και περισσότερους ανθρώπους, όχι μόνον διότι στην εποχή μας η εμφάνιση παίζει μεγάλο ρόλο στις κοινωνικές επαφές, προσωπικές και εργασιακές, αλλά και διότι φαίνεται ότι σαν πρόβλημα εμφανίζεται συχνότερα και σε μικρότερες ηλικίες. Τα αίτια αυτού τού προβλήματος είναι σχεδόν πάντα κληρονομικά, αλλά χρειάζεται και η διάγνωση του ιατρού, γιατί χάνουμε μαλλιά και από άλλες αιτίες. Η επιλογή της μεταμόσχευσης δεν είναι μόνο θέμα αισθητικής αποκατάστασης καθώς δείχνουμε ωραιότεροι και νεότεροι, αλλά και θέμα προστασίας του δέρματος. Σε πολλούς δε, ανθρώπους πού εμφανίζουν απώλεια μαλλιών σε ηλικίες αμέσως μετά την εφηβεία, δημιουργούνται σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα και κυρίως μειωμένη αυτοεκτίμηση και ανασφάλεια.
Με ποια μέθοδο πρέπει να κάνω μεταμόσχευση μαλλιών;
Ποια είναι η μέθοδος χωρίς τομή FUE (Τρίχα – Τρίχα) και πότε την κάνουμε;
Ποια είναι η μέθοδος με τομή FUT και πότε την κάνουμε;
Είναι ο κατ΄ εξοχήν κλασικός τρόπος πού γίνονται οι μεταμοσχεύσεις εδώ και πολύ καιρό σε όλον τον κόσμο. Η λήψη των μοσχευμάτων γίνεται με επιφανειακή τομή στο πίσω μέρος τού τριχωτού σε συγκεκριμένο σημείο σταθερής τριχοφυΐας με εφαρμογή του Τριχοφυτικού Τρόπου Σύγκλεισης (Trichophytic Closure), δηλαδή τομή με ειδική τεχνική πού δεν αφήνει κανένα ίχνος στα μαλλιά. Μεγάλο πλεονέκτημα αυτής τής μεθόδου είναι η δυνατότητα τού ιατρού να παίρνει μεγάλο αριθμό μοσχευμάτων και να εξοικονομεί πολύτιμο χρόνο για την επιβίωση του τόσου μεγάλου αριθμού τριχοθυλακίων και την τοποθέτηση τους μετά . Ακολούθως δημιουργούνται οι αντίστοιχες υποδοχές με τέτοια κατεύθυνση και κλίση αλλά και διάταξη και σχηματισμό που να εξασφαλίζουν απόλυτα το φυσικό αποτέλεσμα. Στην PS HAIR παρέχουμε την απόλυτη αρχιτεκτονική δομή στην μεταμόσχευση μαλλιών που γίνεται τόσο με τρόπο εντελώς φυσικό στην μπροστινή γραμμή αλλά και αρκετή πύκνωση στο υπόλοιπο κεφάλι και με τρόπο μη ορατό χωρίς καμία ουλή ή σημάδι. Η μεγάλη επιτυχία στην μεταμόσχευση είναι να μην αναγνωρίζει ο παρατηρητής ότι έχει γίνει μεταμόσχευση. Το θέμα της πυκνότητας παρότι σήμερα χάρις στα λεπτότερα εργαλεία έχει δώσει αξιοπρεπέστατα αποτελέσματα πιθανόν κατά περίπτωση μπορεί να χρειάζεται και δεύτερο στάδιο για κάτι ακόμη καλύτερο, ιδιαίτερα αν συνεχίζεται η τριχόπτωση.
Συνδυασμός FUE κ΄FUT
Με τον συνδυασμό των δύο παραπάνω τεχνικών επιτυγχάνουμε την απόλυτη μεγιστοποίηση στον αριθμό λήψης τριχοθυλακίων από 3.500 έως και 5.000 τριχοθυλάκια δηλαδή από περίπου 10.000 έως και 15.000 τρίχες. Στην περίπτωση αυτή γίνεται πρώτα λήψη των μοσχευμάτων με την μέθοδο του FUT υπό τριχοφυτικό τρόπο σύγκλεισης και στη συνέχεια ακριβώς κάτω από την σύγκλειση παίρνουμε και τα υπόλοιπα μοσχεύματα διάσπαρτα από την περιοχή του τριχωτού ώστε στην συνέχεια να γίνει τοποθέτηση και πύκνωση του άδειου ή υπό πύκνωση τμήματος της κεφαλής . Είναι η τεχνική που μας εξασφαλίζει τον μέγιστο βαθμό τριχοθυλακίων και απαιτεί πολύωρη διαδικασία ενώ συνήθως συστήνεται σε περιστατικά που έρχονται από μακριά εκτός Αθηνών ή το εξωτερικό ώστε να μη χρειάζεται να επιστρέφουν και δεύτερη φορά για επαναληπτικό στάδιο.
Κόστος Μεταμόσχευσης Μαλλιών
Το κόστος είναι συνάρτηση της μεθοδολογίας που θα χρησιμοποιηθεί και του χρόνου καθώς και του αριθμού των τριχοθυλακίων γιατί είναι απόλυτος και ελέγξιμος και όχι των τριχών που είναι κατά προσέγγιση. Αναλυτικό κόστος εδώ Προσοχή όμως, τελευταία γίνεται αναφορά στην σχέση τιμής – τρίχας που είναι απλώς μια ανακάλυψη των «έξυπνων του marketing» για αποπροσανατολισμό και τεχνητή μείωση τιμών όπου στην πραγματικότητα οδηγεί σε υψηλότερη. Καλό είναι να γνωρίζουμε ότι ο μέσος όρος των τριχών σε κάθε τριχοθυλάκιο που εμφυτεύεται κυμαίνεται από 2,5 έως 2,8 περίπου. Δηλαδή 1 Τριχοθυλάκιο αντιστοιχεί σε 2,5 – 2,8 τρίχες. PSHAIR – Δωρεάν Online Ενημέρωση