Με μεγάλη επιτυχία συνεχίζεται ο θεσμός «Shipping Leaders in Residence» της Σχολής Ναυτιλίας του Μητροπολιτικού Κολλεγίου, με τη διοργάνωση σεμιναρίου με θέμα «Ο Ανθρώπινος Παράγοντας στη Ναυτιλία» στις 28 Φεβρουαρίου 2018 στο κεντρικό αμφιθέατρο του campus Αμαρουσίου. Προσκεκλημένοι ομιλητές ήταν οι:
- Αντιπλοίαρχος του Λ.Σ. (ε.α) Καλλιπολίτου Βενετία, πρώην διευθύντρια της Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Ναυτικών του ΥΝΑΝΠ και Deputy Managing Director της Tsakos Columbia Shipmanagement S.A. Η κα Καλλιπολίτου παρουσίασε διάλεξη με θέμα «Ship ashore human interface».
- Καπτ. Άγγελος Φιλοηλίας, Fleet Operations Manager της Tsakos Columbia Shipmanagement S.A., ο οποίος παρουσίασε διάλεξη με θέμα «The Human Element par excellence in Shipping».