Ανάστατοι παραμένουν οι κάτοικοι της Ζακύνθου, μετά τον πολύ ισχυρό σεισμό, που χτύπησε το νησί, λίγα λεπτά πριν από τις 2 τα ξημερώματα της Παρασκευής. Η σεισμική δόνηση που σημειώθηκε στη 01:54 τη νύχτα με επίκεντρο τη θαλάσσια περιοχή 44 χιλιόμετρα νότια-νοτιοδυτικά της Ζακύνθου, προκάλεσε εκτεταμένες υλικές ζημιές σε σπίτια και υποδομές, αλλά ευτυχώς δεν υπήρχαν τραυματισμοί. Οι κάτοικοι του νησιού παραμένουν σε εγρήγορση, καθώς οι μετασεισμοί είναι δεκάδες και συνεχείς. Παράλληλα, οι εκτιμήσεις επιστημόνων, όπως ο Ευθύμης Λέκκας, ότι αναμένεται ισχυρός μετασεισμός της τάξης των 5-7-5,8 Ρίχτερ δεν αφήνουν κανένα περιθώριο για εφησυχασμό. «Ο σεισμός ήταν ένας μεγάλος σεισμός, δεν είχε επιπτώσεις, η Ζάκυνθος άντεξε» είπε ο κ. Ευθύμης Λέκκας ενώ για το μέλλον της μετασεισμικής ακολουθίας τόνισε ότι «αυτό που προβλέπουμε για τη Ζάκυνθο είναι μια πλούσια μετασεισμική ακολουθία, μια ακολουθία που θα περιλαμβάνει σεισμούς μικρούς αλλά πιθανότατα και ένα μεγαλύτερο της τάξης των 5,7 – 5,8 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ. Είναι και αυτοί μεγάλοι σεισμοί αλλά είναι κατά 300 φορές μικρότεροι από τον κύριο σεισμό των 6,4 βαθμών, θα είναι ένας σεισμός που δεν θα μας ανησυχήσει, αλλά θα πρέπει να υπάρξει δεδομένο ότι αυτός ο σεισμός θα είναι η σφραγίδα για να κλείσει η σεισμική ακολουθία, η οποία θα είναι μακρά και θα κρατήσει πάνω από ένα μήνα».
Σε 48ωρη επιφυλακή η Ζάκυνθος
Η Ζάκυνθος κηρύχθηκε σε κατάσταση πλήρους επιφυλακής για το επόμενο 48ωρο, μετά τη συνεδρίαση του Συντονιστικού Οργάνου Πολιτικής Προστασίας, στο κτίριο της Περιφερειακής Ενότητας Ζακύνθου, λόγω του μεγάλου σεισμού που «χτύπησε» το νησί τα ξημερώματα της Παρασκευής (26.10.2018). Η συνεδρίαση έγινε υπό την προεδρία του αντιπεριφερειάρχη Ζακύνθου, Λευτέρη Νιοτόπουλου, παρουσία του γενικού γραμματέα Πολιτικής Προστασίας Γιάννη Ταφύλλη, της ειδικής γραμματέως Επικοινωνιακής Διαχείρισης Κρίσεων του Υπουργείου Ψηφιακής Πολιτικής, Τηλεπικοινωνιών και Ενημέρωσης Φωτεινή Παντιώρα, του προέδρου του ΟΑΣΠ Ευθύμη Λέκκα, καθώς και στελεχών της Διεύθυνσης Σχεδιασμού και Αντιμετώπισης Εκτάκτων Αναγκών της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας. Στο νησί βρίσκεται και ο τοπικός βουλευτής και πρώην υπουργός Σταύρος Κοντονής, ο οποίος μετέφερε στη συνεδρίαση το ενδιαφέρον του πρωθυπουργού Αλέξη Τσίπρα για τη κατάσταση στο νησί. Κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης του Συντονιστικού οργάνου, όλοι οι εκπρόσωποι των φορέων πήραν το λόγο αποτυπώνοντας πλήρως την κατάσταση που επικρατεί μετά το σεισμό. Η ανταπόκριση των κτηρίων κρίνεται ικανοποιητική πέρα από μεμονωμένες επιφανειακές ζημιές, ενώ υπάρχουν προβλήματα κατολισθήσεων σε Κρυονέρι, Παναγούλα αλλά και στο Κάστρο της Μπόχαλης.
Δίκτυο φορητών σεισμογράφων
Κλιμάκια επιστημόνων και τεχνικών του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών (ΕΑΑ) θα εγκαταστήσουν δίκτυο φορητών σεισμογράφων στην Ζάκυνθο, καθώς, επίσης, σε Ηλεία και Αιτωλοακαρνανία, με στόχο τη λεπτομερή και πλήρη καταγραφή της μετασεισμικής δραστηριότητας, όπως αναφέρεται σε ανακοίνωση του ΕΑΑ. Τα δεδομένα θα μεταφέρονται σε πραγματικό χρόνο – μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας – στις εγκαταστάσεις του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου/ΕΑΑ στο Θησείο, για να γίνεται άμεση αξιολόγηση και υπεύθυνη ενημέρωση της Πολιτείας και του κοινού. Το δίκτυο θα παραμείνει εγκατεστημένο στην περιοχή για όσο καιρό απαιτηθεί. Το κλιμάκιο του Γ.Ι./ΕΑΑ θα ενημερώνει συνεχώς τα τοπικά μέσα ενημέρωσης και το κοινό στις πληγείσες περιοχές.
Ακυρώθηκε η μαθητική παρέλαση για την 28η Οκτωβρίου
Παράταση για τις φορολογικές υποχρεώσεις Οκτωβρίου στη Ζάκυνθο
Παράταση στις φορολογικές υποχρεώσεις που λήγουν στις 31 Οκτωβρίου, αποφάσισαν να δώσουν στους κατοίκους της Ζακύνθου το Υπουργείο Οικονομικών και η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων, σύμφωνα με πληροφορίες του Αθηναϊκού-Μακεδονικού Πρακτορείου Ειδήσεων. Τη Δευτέρα, σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες του ΑΠΕ-ΜΠΕ, θα γίνουν οι σχετικές ανακοινώσεις για τις λεπτομέρειες της απόφασης. Είχε προηγηθεί σημειωτέον σχετικό αίτημα από τους φορείς του νησιού.
Η στιγμή του ισχυρού σεισμού στη Ζάκυνθο
Ο ισχυρός σεισμός που χτύπησε τη Ζάκυνθο ανησύχησε τους κατοίκους ενώ προκάλεσε υλικές ζημιές στο νησί. Οι στιγμές που έζησαν οι κάτοικοι της Ζακύνθου από το σεισμό των 6,4 Ρίχτερ φαίνονται μέσα από τις εικόνες που κατέγραψαν κάμερες ασφαλείας, σε μίνι μάρκετ της Ζακύνθου. Δείτε τις κάμερες να τραντάζονται και τα προϊόντα να φεύγουν από τα ράφια. Μάλιστα, στο πρώτο βίντεο, φαίνεται ένας άνδρας να βγαίνει άρον άρον από το μαγαζί. Δείτε τα βίντεο: