Ομάδες αλληλεγγύης για ανθρώπους και οικογένειες που έχουν ανάγκη, σελίδες που «φωτογραφίζουν» τα κακώς κείμενα στους δρόμους των Χανίων, ομάδες που απαντούν σε καθημερινά προβλήματα μητέρων δημιούργησαν τέσσερις άνθρωποι από την Κρήτη. Η Ανδρονίκη Μπαχτσαβάνη, ο Νίκος Μοτάκης, η Βίκυ Τάκου και η Χρυσάνθη Αγίου, κατάφεραν τις ιδέες και τις ανησυχίες που είχαν, να τις μετατρέψουν -μαζί με άλλους εθελοντές- σε μικρές, πασίγνωστες πια κοινότητες μέσω Facebook, με χιλιάδες μέλη που βοηθούν τους Χανιώτες να αποκτούν ενεργό ρόλο στο καθημερινό γίγνεσθαι και να κάνουν την πόλη καλύτερη. Του ανταποκριτή μας από το flashnews.gr στην Κρήτη Όλες αυτές οι πρωτοβουλίες που έχουν βρει τεράστια ανταπόκριση και απήχηση μεταξύ των Χανιωτών, αποδεικνύουν στην πράξη ότι υπάρχει τρόπος να αλλάξεις προς το καλύτερο τη ζωή γύρω σου, αρκεί να συμμετέχεις. Αποδεικνύουν επίσης ότι η καραμέλα για τη «γενιά του καναπέ» έχει λιώσει, γιατί απλά η ουσιαστική δράση, η αλληλεγγύη και το ενδιαφέρον εκδηλώνονται συχνά με ένα «κλικ» και δεν χρειάζονται θόρυβο και κραυγές για να υπάρξουν. Δείτε και γνωρίστε μερικούς από τους ανθρώπους πίσω από πασίγνωστες ομάδες και σελίδες κοινωνικής δράσης μέσω Facebook
«Τα χέρια που βοηθούν είναι καλύτερα από τα στόματα που προσεύχονται»
Η ομάδα «Βοήθα με να μπορώ», δημιουργήθηκε το 2016 από την 32χρονη Ανδρονίκη Μπαχτσαβάνη, με αφορμή την κινητοποίηση για τον Γεράσιμο Στυλιανακάκη προκειμένου να συγκεντρωθούν οι απαιτούμενοι τόνοι από καπάκια και να αποκτήσει το εδικό αναπηρικό καρότσι που χρειάζονταν. Η Ανδρονίκη είναι οικογενειακή φίλη με τον Γεράσιμο και προσφέρθηκε να «τρέξει» μια πρωτοβουλία συγκέντρωσης των καπακιών ενώ διέθεσε έναν εξωτερικό χώρο στο σπίτι της όπου όσοι επιθυμούσαν έδιναν εκεί τα καπάκια που μάζευαν.
Η σελίδα που έγινε ο «καθρέφτης» της πόλης
Ακόμα ομως και η καθημερινότητα του Μάριου μετατρέπεται σε Γολγοθά, όταν προσπαθεί να κυκλοφορήσει στα Χανιά, σε μια πόλη χωρίς βασικές υποδομές για άτομα ΑμΕΑ, αλλά και με πολίτες που ελλείψει κυκλοφοριακής αγωγής, «φροντίζουν» να εμποδίζουν με τα οχήματά τους, τη διέλευση ατόμων με κινητικά προβλήματα από ράμπες και πεζοδρόμια. Το σχετικό βίντεο με τον Μάριο που αναρτήθηκε στη σελίδα «Χανιά:η Ασκημια ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Συνηθεια», έχει 750.000 προβολές και περίπου 4.000 κοινοποιήσεις. Η σελίδα δημιουργήθηκε το 2014 από τον 48χρονο Νίκο Μοτάκη, ο οποίος πέρα των άλλων ενασχολήσεων του δηλώνει και είναι ενεργός πολίτης. Στόχος της σελίδας είναι να αναδείξει τα κακώς κείμενα της πόλης, όσον αφορά τη συμπεριφορά οδηγών στους δρόμους, την κατάληψη πεζοδρομίων, το παράνομο παρκάρισμα σε ράμπες αναπήρων και γενικά την έλλειψη παιδείας και σωστής οδηγικής συμπεριφοράς που κάνουν τα Χανιά συχνά να μοιάζει με… Ινδία. Με «όπλο» τις φωτογραφίες, κάθε πολίτης, αρκεί να μην φαίνονται οι πινακίδες αυτοκινήτων, μπορεί να αναρτήσει περιστατικά παραβατικότητας στους δρόμους. «Δεν θέλουμε να στοχοποιήσουμε τον κόσμο αλλά απλά να μάθει ποια είναι η σωστή συμπεριφορά. Σε αυτό το θέμα είμαι πολύ υπερήφανος γιατί νομίζω ότι έχουν αλλάξει πολλά πράγματα. Δεν μπορούν να αλλάξουν όλα σε 3-4 χρόνια αλλά νομίζω ότι είμαστε σε καλό δρόμο», σημειώνει ο Νίκος εξηγώντας ότι ένα ταξίδι στο Άμστερνταμ και η σύγκριση με το τι συμβαίνει εδώ, στάθηκε αφορμή για την δημιουργία της σελίδας.
Οι «Χανιώτισσες μαμάδες», που είναι… παντού και τα ξέρουν όλα
Η σελίδα «Χανιώτισσες μαμάδες» δημιουργήθηκε από την Βίκυ Τάκου, μια 38χρονη μητέρα που εργάζεται ως υπάλληλος στην Περιφερειακή Ενότητα Χανίων και με την ιδιότητά της ως μαμά, αντιλήφθηκε ότι υπήρχε ανάγκη, παλιές και νέες μητέρες να βρουν ένα τρόπο «συνομιλίας» να ανταλλάξουν εμπειρίες, γνώσεις, βιώματα αλλά και να βοηθήσουν η μια την άλλη, όποτε προέκυπτε ανάγκη.
Το στήριγμα που βρήκαν οι θηλάζουσες μητέρες
Όλα όσα πρέπει να ξέρει μια θηλάζουσα μητέρα, ό,τι απορίες, άγχη, προβλήματα συναντά στην μοναδική εμπειρία του θηλασμού, μπορεί να τα βρει και να τα εκθέσει, σε μια ομάδα που δημιουργήθηκε το 2012 στα Χανιά για αυτόν τον σκοπό, καλύπτοντας σημαντικά ένα έλλειμμα ενημέρωσης σε αυτό το κομμάτι. Η ομάδα «Χανιά: Φίλοι και Υποστηρικτές Μητρικού Θηλασμού» ανήκει στο Πανελλήνιο Δίκτυο Εθελοντικών Ομάδων Υποστήριξης Θηλασμού και Μητρότητας και είναι από τις πιο επιτυχημένες ομάδες στο Facebook σε ό,τι αφορά το θέμα του θηλασμού και γενικά της γονεϊκότητας. Η σελίδα δημιουργήθηκε το 2012 και αφορμή στάθηκε ο πρώτος για τα Χανιά και δεύτερος πανελλαδικά ταυτόχρονος θηλασμός που έγινε το 2011 και που έφερε σε επαφή μητέρες στην πόλη, οι οποίες οργάνωσαν τότε την δράση εδώ. Αυτές οι μητέρες, μετά την οργάνωση του «ταυτόχρονου θηλασμού», συνέχισαν τις συναντήσεις τους όπου συζητούσαν τα κοινά τους προβλήματα πάνω στο θηλασμό. Κάποια στιγμή, κατά τη διάρκεια αυτών των επαφών, προτάθηκε από την 34χρονη δασκάλα Χρυσάνθη Αγίου στις Νάνσυ Μαραβελακη, Ειρήνη Φιωτακη, Χρησταλλα Κακαβελακη, Γεωργια Φουντουλακη, Γεωργια Πετρακη, η δημιουργία μιας ομάδας όπου θα συμμετέχουν και άλλες θηλάζουσες μητέρες που βρίσκονται στα Χανιά. Έτσι δημιουργήθηκε η ομάδα, με έξι ιδρυτικά μέλη και από μια παρεϊστική πρωτοβουλία έφτασε σήμερα να αριθμεί 3.065 μέλη. Μετά τον δεύτερο ταυτόχρονο θηλασμό στα Χανιά, η ομάδα οργανώθηκε περισσότερο και άρχισε να προσεγγίζει φορείς όπως το ΠΙΚΠΑ, που βοήθησε πολύ στην διάδοση της ομάδας, ενώ διοργανώθηκαν και κάποιες εκδηλώσεις όπως ομιλίες ειδικών για θέματα θηλασμού αλλά και συναντήσεις στο δημαρχείο Χανίων. «Καθημερινά προστίθενται καινούρια μέλη, οι ανάγκες είναι αυξανόμενες όσο περνούν τα χρόνια, οι διαχειρίστριες αλλάζουν και πάντα υπάρχει διάθεση από νέες μανάδες να προσφέρουν όπως προσφέραμε και εμείς στην αρχή δημιουργίας της ομάδας. Ερωτήσεις γίνονται καθημερινά, όχι μόνο για θέματα θηλασμού, μητρότητας, γονεϊκότητας», λέει η Χρυσάνθη, προσθέτοντας ότι «στις ερωτήσεις ανταποκρίνονται οι διαχειρίστριες αλλά και απλά μέλη της ομάδας που έχουν γνώσεις πάνω στο αντικείμενο. Ο σκοπός είναι όχι να δώσουν απαντήσεις μέσω της προσωπικής τους εμπειρίας αλλά και μέσα από εγκεκριμένες ιστοσελίδες, από γιατρούς και παιδίατρους έτσι ώστε να υπάρχουν έγκυρες ιατρικά αποκρίσεις στα θέματα που τίθενται».