Για ακόμη μια χρονιά οι μαθητές δημοτικού, γυμνασίου και λυκείου έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2018. Οι συμμετοχές για τον διαγωνισμό που διοργανώνεται από τον Μη Κερδοσκοπικό Οργανισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, Επιστήμης και Τεχνολογίας WRO Hellas με στρατηγικό συνεργάτη την COSMOTE, έχουν ήδη ξεκινήσει. Η COSMOTE επενδύει στα παιδιά και την ανάπτυξη ψηφιακών δεξιοτήτων μέσα από δράσεις βιώσιμης ανάπτυξης, όπως αυτή της εκπαιδευτικής ρομποτικής. Όπως αναφέρει ο κ. Κώστας Νεμπής, Chief Commercial Officer Οικιακών Πελατών ομίλου ΟΤΕ «το μέλλον μας είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με την τεχνολογία και τα παιδιά είναι οι πρωταγωνιστές του». Και προσθέτει ότι «μέσα από την τεχνολογία, οι νέοι μπορούν να ανακαλύψουν νέους δρόμους δημιουργίας, νέους τρόπους συνεργασίας και επίτευξης συλλογικών στόχων. Με δράσεις που συμβάλλουν στη διάδοση της εκπαιδευτικής μεθόδου STEM (Science– Technology-Engineering–Mathematics), όπως η εκπαιδευτική ρομποτική, η COSMOTE επενδύει στους νέους και στο μέλλον της χώρας μας. Όραμά μας είναι να φτιάξουμε έναν κόσμο καλύτερο για όλους, μέσα από την τεχνολογία».
- Για μαθητές Δημοτικού (8-12 ετών): «Εποικισμός του Άρη» & WeDo 2.0 Ποδόσφαιρο
- Για μαθητές Γυμνασίου (13-15 ετών): «Βυζαντινή Αυτοκρατορία & Επικοινωνίες»
- Για μαθητές Λυκείου (16-18 ετών): «Αειφόρος Ανάπτυξη και Επιχειρηματικότητα».
Οι δηλώσεις συμμετοχής γίνονται ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα www.wrohellas.gr μέχρι και τις 31 Ιανουαρίου 2018. Μέχρι σήμερα περισσότερα από 5.000 παιδιά έχουν συμμετάσχει στους διαγωνισμούς ρομποτικής που υλοποιούνται με στρατηγικό συνεργάτη την COSMOTE.
Η εκπαιδευτική μέθοδος STEM
Η COSMOTE, εδώ και 4 χρόνια, ως στρατηγικός συνεργάτης του Μη Κερδοσκοπικού Οργανισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, Επιστήμης και Τεχνολογίας, WRO Hellas, υλοποιεί ένα σύνολο δράσεων, με σκοπό τη διάδοση της εκπαιδευτικής μεθόδου STEM (Science–Technology-Engineering–Mathematics) στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.