«Ασπρη μέρα» είδαν τα ορεινά χωριά της Ρόδου μετά από πολλά χρόνια. Η χιονόπτωση ξεκίνησε το απόγευμα του Σαββάτου, 7 Ιανουαρίου και μέχρι το βράδυ, το είχε στρώσει στις ορεινές περιοχές, όπως Απόλλωνα, Σάλακο, Εμπωνα. Χιονονιφάδες είδαν επίσης ο Αγιος Ισίδωρος και τα Σιάννα, ενώ στον Ατάβυρο και τον Προφήτη Ηλία, το τοπίο θύμιζε… Αλπεις! Η θερμοκρασία παρέμεινε σε πολύ χαμηλά επίπεδα σε όλο το νησί καθόλη τη διάρκεια του σαββατοκύριακου αλλά και χθες, Δευτέρα. Του ανταποκριτή μας από το dimokratiki.gr στη Ρόδο Αυτό ήταν αρκετό για να παρακινήσει εκατοντάδες Ροδίτες να σπεύσουν προς τα ορεινά χωριά ακόμα από τις βραδινές ώρες του Σαββάτου και από νωρίς το πρωί της Κυριακής, ενώ δεν έλειψαν και τα παρατράγουδα. Το βράδυ του Σαββάτου, τρία αυτοκίνητα με έξι επιβάτες εγκλωβίστηκαν συγκεκριμένα στον Προφήτη Ηλία, λίγο πριν το ξενοδοχείο Ελαφος, όπου είχε αρκετό χιόνι με αποτέλεσμα τα οχήματα να ακινητοποιηθούν καθώς ο δρόμος ήταν απροσπέλαστος από το ύψος της Αγίας Ειρήνης.
Κυκλοφοριακό κομφούζιο στη Ρόδο για να φτάσουν στα χιονισμένα χωριά
Όχημα του δήμου που άνοιγε το δρόμο γλίστηρησε και έφθασε στο χείλος χαράδρας
![Κυκλοφοριακό κομφούζιο στη Ρόδο για να φτάσουν στα χιονισμένα χωριά](/files/1/2017/01/%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B1.jpg)