Είναι γεγονός ότι όλος ο κινηματογραφικός τρόμος στηρίζεται σε μια σύμβαση: οι δημιουργοί χρησιμοποιούν κλισέ απειλητικά γεγονότα που δημιουργούν σασπένς και ανατριχίλα και το κοινό συμφωνεί να τρομάξει πριν καν μπει στη σκοτεινή αίθουσα. Παρά το συμβόλαιο τιμής, υπάρχουν θεατές που φοβούνται στα αλήθεια όσα βλέπουν να εκτυλίσσονται στην οθόνη και αναγκάζονται να επαναλαμβάνουν συχνά πυκνά στον εαυτό τους πως «είναι ταινία, είναι μόνο μια ταινία». Αν και πολλές φορές δεν «είναι ταινία» δυστυχώς, καθώς πρόκειται για κινηματογραφικές εκδοχές πραγματικότατων γεγονότων! Εδώ δεν θα μιλήσουμε για ταινίες τρόμου που βασίζονται σε πραγματικά γεγονότα, αλλά για κάτι ακόμα χειρότερο: για υπερβολικά κλισέ συνθήκες κινηματογραφικού τρόμου που έλκουν την καταγωγή τους από την ανθρώπινη καθημερινότητα! Διαβάζετε με δική σας ευθύνη…
Γυμνοί λουόμενοι κολυμπούν δίπλα στον τρόμο
Το τηλεφώνημα από τον άλλο κόσμο
Όταν ακουμπάς κατά λάθος την απειλή
Πλάσματα πάνω και μέσα μας
Τα ζόμπι, αχ αυτά τα ζόμπι